eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Folytatódnak a rendőrségen belüli tisztogatások Szlovákiában

„A jogállamért folytatott küzdelem a csúcsára ért Szlovákiában” – közölte Eduard Heger kormányfő az országban zajló rendőrségen belüli tisztogatásokkal kapcsolatban. A szlovák belügyminisztérium belső ellenőrzési osztályának nyomozói őrizetbe vették saját igazgatójukat, előtte pedig a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség, a NAKA négy nyomozóját, akik a Tisztítótűz fedőnevű akcióban nyomoztak. A gyanúsítottakat a tanúk manipulálásával vádolják.

Rendőr rendőrnek farkasa – akár így is lehetne jellemezni az egyre nehezebben értelmezhető helyzetet, amely jelenleg uralja a szlovák rendőrséget. A belügyminisztérium belső ellenőrzési osztályának nyomozója hétfőn elrendelte a legsúlyosabb gazdasági bűncselekmények feltárására létrehozott Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség, a NAKA négy nyomozójának őrizetbe vételét, később pedig saját igazgatóját, a belső ellenőrzés megbízott vezetőjét, Peter Scholzot is. Scholz júniusban felfüggesztette hivatalából Diana Santusová nyomozót. Ő vezette azt a speciális csoportot, amely annak a gyanúnak a megalapozottságát vizsgálta, hogy a nyomozók a nagy sajtóvisszhangot kiváltó korrupciós ügyekben állítólag hamis tanúzásra beszélték rá a tanúkat. „A gyanúsítottak kihallgatása után elemezni fogják a vallomásokat, és a további bizonyítékok alapján döntenek a következő bírósági eljárásról” – tájékoztatott az üggyel kapcsolatban Dalibor Skladan, a pozsonyi kerületi ügyészség szóvivője.

Az igazságszolgáltatás akadályozása miatt

háromtól nyolc évig terjedő szabadságvesztést is kiszabhatnak a vétkes rendőrökre.

A szlovák belügyminiszter szerint a nyomozók megfélemlítésére irányuló cselekedetről van szó. Robert Mikulecnek nincs büntetőjogi hatásköre arra, hogy visszaállítsa a helyzetet, de megüzente, miniszterként élni fog a törvényes eszközeivel, hogy ezek a módszerek ne térítsék el a tisztességes rendőröket és a nyomozókat attól, hogy feltárják a korrupciót és más bűncselekményeket. A kialakult helyzetet a parlament védelmi és biztonsági bizottsága is megvitatja.

Eduard Heger miniszterelnök a rendőrségen belül folyó harcot keménynek minősítette. Úgy fogalmazott, hogy

a jogállamért folytatott küzdelem a csúcsára ért Szlovákiában.

A polgárokat pedig biztosította, hogy kormánya nem adja fel a harcot. A közösségi oldalán közzétett videóban továbbá azt üzente, hogy győzelmet aratnak a maffia és a korrupció felett. „12 év alatt egy olyan szervezett csoport alakult ki és erősödött meg, amely számára a rendőrség, az ügyészség és a bíróság csak eszköz a büntetlenségük biztosításához. Mi fokozatosan megfosztjuk a pozícióiktól ezeket az embereket. A törvényesség kormánya elleni ellenállás azonban erősödik” – mondta a szlovák miniszterelnök.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×