eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Eduard Heger volt szlovák pénzügyminiszter (b), miután Zuzana Caputova szlovák államfő megbízta az új kabinet megalakításával Pozsonyban 2021. március 30-án. A miniszterelnöki székből közel egy év kormányzás után távozó Igor Matovic március 28-án jelentette be, hogy a kormányválság rendezése érdekében lemond a kormányfői posztról, illetve kormánytisztséget cserél Eduard Heger pénzügyminiszterrel.
Nyitókép: MTI/EPA/Jakub Gavlak

Szlovákia egyre jobban bevonódik a cseh–orosz viszályba

Szlovákia a csehországi eseményekre reagálva kiutasít három orosz diplomatát. Hét napon belül kell elhagyniuk az ország területét. A szlovákiai orosz nagykövetség Pozsony döntését olyan lépésnek tekinti, amely ellentétes a két ország történelmét végigkísérő jó viszonnyal. Andrej Babiš cseh kormányfő ugyanakkor megköszönte Szlovákiának a szolidáris hozzáállást. Prága egyúttal bejelentette, hogy további orosz diplomatákat utasít ki Csehországból.

Pozsony a Prágával való szolidaritás jegyében azt követően utasít ki három orosz diplomatát Szlovákia területéről, hogy a Cseh Köztársaság a prágai orosz nagykövetség 18 olyan munkatársát küldte haza a hétvégén, akiket a titkosszolgálat tisztjeiként azonosítottak. A kiutasítás a vrběticei lőszerraktárban 2014-ben bekövetkezett robbanásokkal van összefüggésben, amelyekhez valószínűleg orosz ügynököknek is közük volt.

„A Szlovák Köztársaságnak továbbra is érdeke a kapcsolatok megerősítése Oroszországgal.

E kapcsolatok alapja a kölcsönös tisztelet.

Ugyanakkor arra számítunk, hogy ehhez hozzájárulnak az orosz diplomáciai misszió képviselői is, akik tiszteletben fogják tartani a vonatkozó nemzetközi egyezményeken alapuló magatartási elveket” – közölte Eduard Heger szlovák miniszterelnök. A kormányfő kifejezte szolidaritását Csehországgal, teljes körű támogatásáról biztosítva az országot.

Zuzana Čaputová köztársasági elnök úgy fogalmazott, a csehekkel mindig támogatták egymást a szlovákok, jóban-rosszban.

„Az orosz diplomaták kiutasításával egyrészt a támogatásunkról biztosítottuk a legközelebbi szomszédunkat, partnerünket és szövetségesünket, másrészt pedig szigorúan elhatárolódtunk a külföldi titkosszolgálatok országaink területén végzett olyan tevékenységétől, amely a biztonsági érdekeinket veszélyezteti” – állapította meg az államfő.

A pozsonyi orosz nagykövetség elutasítja az alkalmazottaival szemben felhozott vádakat. A nagykövetség a közösségi hálón tette közzé az állásfoglalását. Azt írták:

„Teljességgel alaptalan bármilyen illegális tevékenységgel – különösen a Szlovák Köztársaság ellen folytatott tevékenységgel – vádolni az Oroszországi Föderáció szlovákiai nagykövetségének alkalmazottait.”

A közlemény szerint az orosz fél fenntartja a jogot, hogy arányosan reagáljon a szlovák kormányszervek lépésére.

A cseh kormányfő megköszönte Szlovákiának a szolidáris hozzáállást. Andrej Babiš a közösségi hálón arról is beszámolt, hogy tájékoztatta Angela Merkel német kancellárt a cseh-orosz kapcsolatot érintő súlyos helyzetről, egyben támogatást kért tőle bilaterális szinten, illetve az Európai Unió és a NATO keretében is.

Angela Merkel elmondta, Németország szilárdan támogatja keleti szomszédját.

Csehország közben további orosz diplomatákat utasít ki, miután Oroszország nem teljesítette Prága azon követelését, hogy csütörtök délig engedélyezze a Moszkvából kiutasított cseh diplomaták visszatérését munkahelyükre.

„A Prágában dolgozó orosz diplomaták számát hozzáigazítjuk a jelenleg Moszkvában dolgozó cseh diplomaták számához” – közölte Jakub Kulhánek cseh külügyminiszter. A hétvégi kölcsönös kiutasítások után Prágának 5 diplomatája és 19 alkalmazottja van Moszkvában, míg Prágában 27 orosz diplomata és 67 alkalmazott dolgozik. Kulhánek szerint a cseh döntés azonnal érvényes, és az orosz félnek május végéig kellene hazarendelnie a Prágában dolgozó diplomatái zömét. A tárcavezető hozzátette, a cseh döntés nem az oroszok ellen irányul, hanem reagálás az orosz titkosszolgálatok csehországi tevékenységére.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×