eur:
406.45
usd:
377.04
bux:
76605.04
2024. november 8. péntek Zsombor
Koronavírus-vizsgálathoz vesz mintát egy védőfelszerelést viselő egészségügyi dolgozó egy autósoknak felállított prágai vizsgálati ponton 2021. február 1-jén.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

A parlament döntése ellenére a kormány meghosszabbította a szükségállapotot Csehországban

De nem a korábban tervezett harminc nappal, hanem csak két héttel, most hétfőtől. Vannak, akik alkotmányellenesnek tartják a lépést.

Tizennégy napos szükségállapotot hirdetett ki hétfőtől Csehországban a koronavírus-járvány miatt a kormány, amely vasárnapi rendkívüli ülésen döntött az intézkedésről. Az új szükségállapot, amelynek kihirdetését a kerületi elöljárók közösen kérték, gyakorlatilag azonnal kezdődik, ahogy lejár az előző október 5-e óta tartó szükségállapot. Ezt megelőzően a cseh képviselőház csütörtökön heves vitát követően elutasította a kormánynak azt a kérését, hogy hosszabbítsa meg 30 nappal a tegnap lejáró szükségállapotot. A döntés belpolitikai feszültséget és vitákat váltott ki.

Múlt hét csütörtökön a cseh parlament alsóháza még elutasította a szükségállapot meghosszabbítását, vasárnap viszont újra kihirdették a szükségállapotot Csehországban. Igaz, nem az eredetileg tervezett 30 napra, hanem csak 14-re, és az eljárás is más módon történt, mint korábban.

Andrej Babiš kormánya eddig ugyanis saját megítélése szerint a parlament jóváhagyásával hirdette ki vagy hosszabbította meg a szükségállapotot, most viszont a kerületek vezetői kérték erre a kormányt,

akik arra a következtetésre jutottak, hogy a kezükben levő eszközök nem elegendők a járvány kezelésére.

A kerületi vezetőknek és a kormánynak csupán 72 órája volt arra, hogy közös nevezőre jussanak, miután csütörtökön a parlament leszavazta az egyébként vasárnap lejáró szükségállapot meghosszabbítását. A kabinet és a 13 cseh kerület önkormányzati vezetői, valamint a prágai főpolgármester egész hétvégén tárgyaltak a kialakult helyzet megoldásáról. „A szükségállapot megszüntetése de facto a lazításokat jelentené” – fogalmazott Andrej Babiš cseh miniszterelnök, hozzátéve, hogy örül, hogy a józan ész győzedelmeskedett a politikai viták felett, mert a csehországi járványhelyzet valóban nem jó, és egyre inkább terjed az agresszívabb brit mutáció.

A kormány azt ígérte a kerületek vezetőinek, hogy március 1-jétől a diákok egy része visszatérhet az iskolába, a kisüzletek megnyitását azonban továbbra sem támogatja. Karel Havlíček ipari és kereskedelmi miniszter szerint a vállalkozók számára mától gyakorlatilag nem változik semmi, bizonyos kivételektől eltekintve

továbbra is zárva maradnak az üzletek, a színházak, a mozik, és marad a kötelező maszkviselés a közlekedési eszközökön és a zárt terekben.

Néhány jogász szerint a kormány és a kerületi vezetők megegyezése a szükségállapot újbóli meghosszabbításáról alkotmányellenes. Ezt a véleményt osztja Ján Vintr alkotmányjogász is, aki szerint az alsóház jóváhagyása nélkül nem lehetett volna meghosszabbítani a szükségállapotot. Andrej Babiš kormányfő erre azt mondta, a kormány saját jogászaival kielemeztette a helyzetet, és arra az álláspontra jutottak, hogy nem sértették meg az alkotmányt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Ömlött a pénz a magyar kockázati- és magántőkepiacra

Ömlött a pénz a magyar kockázati- és magántőkepiacra

Megjelent a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) az Ernst & Younggal közösen készített, 2024.  első félévi statisztikai jelentése, amely szerint az egyesület befektető tagjai 2024 első félévében 40 tranzakció keretében összesen 32 271 millió forintot fektettek be 40 vállalkozásba, míg tavaly ugyanebben az időszakban 56 vállalkozásba fektettek be 11 375 milliót. Kiderül az is, hogy 2024 első félévben 81 683 millió forint értékben került sor magyarországi alapokba történő forrásbevonásra - közölte a HVCA.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×