eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
A 90 éves Margaret Keenant (k) megtapsolják a folyosón, miután megkapta a Pfizer-BioNTech oltóanyagkifejlesztő vállalatok koronavírus elleni vakcináját az angliai Coventry egyik kórházában 2020. december 8-án. Az Egyesült Királyságban ezen a napon megkezdték az új típusú koronavírus elleni tömeges oltási kampányt. Keenan volt az első páciens, akinek beadták az oltást.
Nyitókép: MTI/PA pool/AP/Jacob King

Sokan félnek az oltástól az Egyesült Királyságban

Nagy-Britanniában elkezdték oltani koronavírus ellen – elsősorban – az idősotthoni lakókat, a kórházi dolgozókat és a nyolcvan éven felülieket. II. Erzsébet királynő és 99 éves férje, Fülöp herceg, jelezték, hogy ők is szeretnék megkapni az injekciót.

Bár az Európai Unió csak csütörtökön hoz döntést, a brit egészségügyi hatóságok már jóváhagyták az amerikai szérumot, megállapították, hogy biztonságos, három hét különbséggel kétszer kell beadni, a második oltás felerősíti az elsőt, a mellékhatások mérsékeltek: egy kis hőemelkedés, esetleg fejfájás.

Kedden szigetország-szerte nyolcvan helyen kezdődött meg az injekciózás, több ezer fő részesült a vakcinából. A jövő hét elejére 800 ezer adag áll rendelkezésre az első fordulóhoz. A Pfizer–BioNTech-szérum a második oltás után néhány héttel biztosít immunitást, 95 százalékos hatásfokkal.

Magánszemély nem vásárolhat a behozatalból, a szérum a nemzeti egészségügyi szervek kezelésében kerül felhasználásra, ingyenesen. Az oltóhelyen való megjelenésre értesítést kapnak a lakosok. Utoljára hívják majd be az ötven évesek korosztályát, és lesz, akit csak hónapok múlva kerül sorra.

Sokan egyelőre nem kívánják beoltatni magukat.

Nem a szérumtól tartanak, hanem általában félelem él bennük bármiféle injekciózással szemben. Súlyos esetekben csak nyugtató kezelés után, esetleg hipnózis révén lehet őket az injekció elfogadására bírni.

Mint a világsajtó és megannyi tévéadás beszámolt róla, kedden elsőnek egy kilencven éves vidéki asszony kapta meg Angliában a koronavírus elleni injekciót. Két percig sem tartott az egész. A kilencmillió lakosú Londonban kedd reggel egy szintén kilencven esztendős férfit, egy nyugalmazott hentesmestert oltottak be. Nyilatkozata figyelemreméltó. Mint mondotta, a járvány miatt hetek óta szinte szobafogságban volt, milyen jó, hogy az injekció nyomán immunis lesz, kimehet a házból, visszakapcsolódhat a normalizálódó életbe. Bizony, sokan alig várják, hogy kellő védettség birtokában megkezdhessék a nyaralás, utazások tervezését.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×