eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Igor Matovic, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek (OLaNO) nevű jobboldali ellenzéki párt elnöke televíziós vitára érkezik Pozsonyban 2020. március 1-jén, a szlovák parlamenti választások másnapján. A párt a leadott szavazatok csaknem 25 százalékával végzett az első helyen.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

„Matovič, a vírus!” – több ezren tüntettek Pozsonyban a bársonyos forradalom évfordulóján

A gyülekezési jog korlátozása ellenére mintegy tízezer ember gyűlt össze kedd este, az 1989. november 17-i bársonyos forradalom 31. évfordulóján Pozsony belvárosában, hogy a kormány és annak járványügyi megszorításai ellen tiltakozzon. A tömegben ezúttal megfértek egymás mellett a szovjet zászlót lobogtatók, az ellenzék baloldali és szélsőjobbos politikusai, valamint a Slovan Bratislava horogkeresztes futballhuligánjai is. A rendőrség könnygázt és gumilövedékeket vetett be a tüntetők ellen. Igor Matovič miniszterelnök szerint nincs miért szégyellenie magát a kormánynak.

November 17-e a szabadságért és a demokráciáért vívott harc ünnepnapja Szlovákiában. A bársonyos forradalom idején, 1989. november 17-e és december 29-e között lezajlott folyamat során Csehszlovákiában a hatalmat Csehszlovákia Kommunista Pártja viszonylag békés keretek között átadta az emberjogi mozgalomnak.

Jaroslav Naď, Szlovákia védelmi minisztere a keddi ünnepnap délelőttjén úgy nyilatkozott, hogy

a bársonyos forradalom évfordulója a tisztességes embereké, nem pedig a fasisztáké, a szélsőségeseké vagy a kommunistáké.

A tárcavezető azt mondta, hogy azoknak az embereknek köszönhetően, akik 1989-ben felléptek a kommunizmus ellen, most egy szabad és demokratikus országban élhetnek az emberek Szlovákiában. Egy olyan országban, ahol nem probléma kritizálni a kormányt, ahol mindenki szabadon kifejtheti a véleményét. Délután pedig a miniszter által említett csoportok ki is fejtették.

Pozsony belvárosában a délutáni órákban több helyen gyülekezni kezdtek a tüntetők, annak ellenére, hogy az érvényben lévő veszélyhelyzetben ezt nem tehették volna. A tömeg azonban egyre csak gyarapodott. Négy órára megtelt az elnöki palota előtti Hodža tér tiltakozókkal. A tér egyik sarkában szovjet zászlót lobogtatók gyülekeztek, a másikban szélsőjobboldali politikusok szónoklatai hangzottak el, akikhez a Slovan Bratislava futballhuligánjai is csatlakoztak. Ők korábban a főpályaudvar előtt verődtek össze, ahonnan a kormányhivatal elé vonultak. Itt

mécsesekből kiraktak egy horogkeresztet, majd sörösüvegekkel, petárdákkal dobálták meg a védőkordon mögé felsorakozott rendőrosztagot. A rendőrök könnygázzal fújták le a rendbontókat.

A kormányhivatal épülete előtt lovasrendőrök is felsorakoztak. A tüntetők gyakorlatilag megbénították a belváros közlekedését.

„Matovič, a vírus!” – ilyen, és ehhez hasonló jelszavakat skandált a tömeg. A tüntetők egyike fasiszta szociopatának nevezte a miniszterelnököt, és azt kiabálta, hogy a kormányfőnek börtönben a helye. Voltak azonban olyanok is, akik visszafogottabban nyilatkoztak. „Nem akarok semmi különöset. Nem kívánom a kormány bukását, csak annyit szeretnék, hogy végre kezdjenek el gondolkodni. Hogy az óvintézkedések átgondoltak legyenek, és ne ilyen kaotikusak” – mondta egy tüntető.

Igor Matovič miniszterelnök szerint

a keddi nap és 1989 üzenete ébresztő kell, hogy legyen a szlovák polgárok számára.

„Ébresztő, hogy november 17-ének üzenetét és értékeit folyamatosan védelmeznünk kell, és elmagyarázni azt gyermekeinknek. Hogy megértsék: a szabadság felelősség nélkül, csak a szabadság illúziója, s mindez csak anarchiához vezet, ahogy most azt az utcákon masírozó bakancsosok be is mutatják” – fogalmazott a miniszterelnök.

Matovič hangsúlyozta, kormányának nincs miért szégyellenie magát, mert pontosan azt teszik, amit az embereknek ígértek a választások előtt – a legalsóbb szintektől kezdve megtisztítják Szlovákiát a maffiától.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×