Infostart.hu
eur:
399.01
usd:
339.59
bux:
100310.98
2025. július 22. kedd Magdolna
Alekszej Navalnij orosz ellenzéki politikus Instagram-oldalán 2020. szeptember 22-én közzétett dátum nélküli kép Navalnijról a berlini Charité kórházban. Navalnij állapota orvosai szerint kellően javult ahhoz, hogy járóbeteg-ellátás keretében folytassák kezelését. Az orvosok szerint jelenlegi állapota és egészsége javulásának üteme a teljes felépülés reményével kecsegtet.
Nyitókép: MTI/AP/navalny instagram

Rászállt Vlagyimir Putyinra az Unió a mérgezés miatt

Az Európai Unió elfogadta a németek és a franciák elméletét arról, hogy az orosz állam áll a Alekszej Navalnij megmérgezése mögött, és hat magas rangú orosz vezető ellen szankciókat vezetett be.

Hat magas rangú orosz illetékes ellen vezet be szankciókat az Európai Unió Alekszej Navalni megmérgezés miatt. A listára feltették az FSZB biztonsági szolgálat főnökét és két védelmi miniszterhelyettest.

Vezető orosz hivatalnokokat és egy vegyipari kutatóközpontot büntet az Európai Unió az Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető elleni állítólagos merénylet miatt.

Német és más laboratóriumok, valamint a Vegyifegyver-ellenes Nemzetközi Szervezet (OPCW) szerint Navalnijt a novicsok katonai idegméreg egyik fajtájával mérgezték meg Szibériában. Ezt követően egy berlini kórházban ápolták egy hónapig és most még mindig a német fővárosban lábadozik.

Navalnij többször is magát Vlagyimir Putyin orosz elnököt vádolta meg a merénylet elrendelésével.

Franciaország és Németország pedig azért sürgetett szankciókat Oroszország ellen, mert meggyőződésük szerint az állítólagosan bevetett idegméreg állami intézményből származik. Végül az egész Európai Unió elfogadta az érvelést és

bejelentették az újabb Moszkva-ellenes szankciókat.

Az uniós nyilatkozat szerint „figyelembe véve, hogy Navalnij megfigyelés alatt állt a mérgezés időpontjában, logikus következtetés, hogy a mérgezés csak a Szövetségi Biztonsági Szolgálat, az FSZB részvételével történhetett”.

Ezért került a szankciós listára Alekszander Bortnyikov FSZB-főnök.

Sőt, továbbmentek és

magát a Kremlt vádolták meg:

„logikus következtetés, hogy Navalnij megmérgezése csak az Elnöki Végrehajtó Hivatal jóváhagyásával történhetett meg”. Ezzel közvetve Putyin elnök felelősségét vetették fel, bár ellene nem hoztak szankciókat.

Az orosz kormány egyfelől sérelmezte, hogy külföldön tártak fel bizonyítékokat az állítólagos oroszországi mérgezésről és hogy azokat szerinte nem osztották meg – viszont azt követelik tőle, hogy folytasson nyomozást és vonja felelősségre a bűnösöket. Másfelől

Moszkva azt is vitatja, hogy a szovjet időkben kifejlesztett novicsok idegmérget használták-e egyáltalán.

Az Uniós csúcson kiadott nyilatkozat szerint a szankciók célja részben az, hogy akadályozzák a vegyifegyverek elterjedését és használatát.

A szankcionált orosz illetékesek között van Szergej Menyajlo, Putyin elnök szibériai különmegbízottja. Korlátozásokkal sújtja az EU emellett az orosz Állami Szerves Kémia és Technológia Kutatóintézet, amely szerinte részt vett a novicsok fejlesztési programban.

Putyin két tanácsadóját pedig azért büntetik, mert ők a BBC megfogalmazása szerint „részt vettek Navalnij politikai befolyásának visszaszorításában”. A két személy Andrej Jarin és Szergej Kirijenko egykori miniszterlelnök. Emellett szankciókkal sújtották a Putyin séfjeként emlegetett befolyásos üzletembert, Jevgenyij Prigozsint, akit a nyugati vádak szerint zsoldoshadseregként működő Wagner biztonsági céghez kötnek. Prigozsin emellett jogi eszközökkel próbálja ellehetleníteni Navalnijt.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter úgy reagált, hogy az Európai Unió amerikai nyomásra lépett fel.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A szakértő elmondta, mi szükséges ahhoz, hogy létrejöjjön a Zelenszkij–Putyin találkozó

A szakértő elmondta, mi szükséges ahhoz, hogy létrejöjjön a Zelenszkij–Putyin találkozó

A tervek szerint a héten Isztambulban tárgyal az orosz és az ukrán delegáció a háborút érintő legfontosabb kérdésekről. Seremet Sándor, az Eurázsia Központ és a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója az InfoRádióban elmondta: a találkozón inkább technikai részletekről egyeztethetnek a felek, az elmúlt időszak fejleményei alapján kevés az esély arra, hogy közeledjenek egymáshoz az álláspontok.

Faragó Tamás: most már a spanyol válogatott is félhet a magyaroktól

A kreativitásával tudta megnyerni a Szerbia elleni világbajnoki elődöntőt a férfi vízilabda-válogatott – mondta az InfoRádióban Faragó Tamás. A Nemzet Sportolója szerint Varga Zsolt együttese most olyan lendületben van, hogy megnyeri a csütörtöki finálét is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.23. szerda, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV-csoport vezérigazgatója
Nem találtak irányt az amerikai tőzsdék

Nem találtak irányt az amerikai tőzsdék

A kereskedelmi háborús hírek és a vállalati gyorsjelentésekkel kapcsolatos várakozások mozgatják a napokban a tőzsdéket, a héten megkezdik a jelentési szezont az amerikai technológiai nagyvállalatok is, amelyeknek nagy szerepük volt az amerikai indexek idei csúcsdöntésében és amelyek az amerikai vállalati profitok emelkedéséből is nagyban kiveszik a részüket. Az ázsiai tőzsdéken nem volt határozott irány ma reggel, de a kínai index többhónapos csúcsra emelkedett a tibeti gát építésének hírére, míg az európai indexek csökkenéssel nyitottak és napközben sem javult a hangulat. Itthon a nap eseménye az MNB kamatdöntése volt, ami nem okozott meglepetést, ezt követően az amerikai részvényindexek töltötték egyértelmű és határozott irány nélkül a napot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×