eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Pozsony, 2010. május 18.A VW Slovakia által közreadott felvételen munkások dolgoznak készülő Volkswagen személygépkocsik mellett a német Volkswagen autógyár pozsonyi összeszerelő üzemében 2010. május 18-án. MTI/VW Slovakia/Matthias Knoch
Nyitókép: MTI/VW Slovakia/Matthias Knoch

Bizonytalanság lengi körül a szlovák gazdaság beindulását

Hétfőtől újraindul a gyártás a pozsonyi Volkswagen-autógyárban. A zsolnai Kia ugyanakkor bejelentette, hogy a jövő héten újra leállítja a termelést, igaz – a hivatalos bejelentés szerint – csak négy napra. Nem megy tehát zökkenőmentesen a szlovákiai autóipar újraindítása. A pénzügyminisztérium aktuális előrejelzése szerint a járvány miatt 88 ezer munkahely szűnik meg idén északi szomszédunknál.

Április 20-tól, vagyis jövő hétfőtől fokozatosan újraindítják a koronavírus-világjárvány miatt felfüggesztett termelést a Volkswagen német autógyártó társaság európai üzemeiben, így a pozsonyi gyárban is. A munkát egyelőre egy műszakban kezdik meg, a gyártósorról városi terepjárók gördülhetnek le a jövő héten. A pozsonyi üzem számára kulcsfontosságú volt, hogy a magyarországi Audi, amely a pozsonyi Volkswagen számára gyártja a motorokat, már megkezdte a gyártást.

Az autóóriásnál azonban figyelembe veszik, hogy a koronavírus-járvány miatt napról napra, néha óráról órára változik a helyzet, így a gyár képviselői azt nem tudták megmondani, hogy később nem kényszerülnek-e újabb leállásra. Ez történt a zsolnai Kiánál is, amely

két hét után ismét leállítja a gyártást.

Tény, hogy a hivatalos bejelentés szerint csak négy napra, április 20-tól 23-ig. A Kiánál a munka csak április 24-én indul be újra két műszakban. Az alkalmazottak bérük 65 százalékát fogják megkapni.

A bizonytalanság nemcsak a szlovák autóiparban, hanem a gazdaság más ágazataiban is érzékelhető. A pénzügyminisztérium aktuális előrejelzése szerint

Szlovákiában 88 ezer munkahely szűnik meg idén a válság miatt,

a munkanélküliség ezáltal 8,8 százalékra emelkedik. A gazdaság várhatóan 7,2 százalékkal zsugorodik. Az elemzésben az áll, hogy a gazdaság teljesítménye a második negyedévben zuhan a legnagyobb mértékben, érintve a szolgáltatásokat, az ipart és az építőipart.

A második félévben fokozatos élénkülést várnak az elemzők, habár nem egyenlően minden ágazatban, mivel egyes korlátozások még továbbra is érvényben maradhatnak. Eduard Heger pénzügyminiszter viszont elmondta, hogy az idei visszaesés után jövőre 6,8 százalékos emelkedés jöhet, vagyis 2021 végére Szlovákia gazdasági teljesítménye elérheti a válság előtti szintet.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×