eur:
409.43
usd:
374.83
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
Iraki rendőrök fedezékben a kormányellenes tüntetőkkel való összecsapások során Bagdadban 2020. január 21-én. Az új kormányfő kinevezését követelő tüntetők és a rendőrök összecsapásaiban ezen a napon legkevesebb nyolc tüntető életét veszítette és ötvennél is többen megsebesültek Irakban.
Nyitókép: MTI/AP/Khalid Mohammed

Vérben úszik Irak – újabb halottak a tüntetéseken

Tüntetések és ellentüntetések rázzák meg Irakot, amelyeken egyrészt az amerikai, másrészt az iráni befolyás miatti sérelmeket hangsúlyozzák a felvonulók és vannak, akik egyszerűen kevesebb korrupciót, több demokráciát követelnek. A tiltakozások során a biztonságiak több embert agyonlőttek.

Ezúttal a síita milíciák által mozgósított és így Iránnal szimpatizáló tömegek jelentek meg Iraki zászlók alatt vonulva Bagdadban. A több ezer tiltakozót Muktada asz-Szadr befolyásos síita hitszónok és milíciafőnök küldte az utcákra.

Asz-Szadr, – akinek emberei a 2003-as megszállás után többször harcba keveredtek az amerikaiakkal, de akik kényszerű szövetségesek is voltak az Iszlám Állam elleni harcban –, most azt akarja, hogy

Washington vonja ki a még az országban maradt csapatait.

A felvonulók egyik angol nyelvű transzparensén például az állt, hogy „Trump, takarodj és fizess masszív kompenzációt a te terrorod iraki áldozatainak”. Asz-Szadr eddig minden külföldi jelenlétet ellenzett, de azt követően, hogy az amerikaiak megölték a Teherán regionális hatalmát egyengető Szulejmani iráni tábornokot, ő is Irán felé fordult.

A demonstrálók elkerülték a bagdadi Tahrir teret, a kormányellenes tüntetők ikonikus gyülekezőhelyét.

„Nem Amerikának, nem Izraelnek, nem a gyarmatosításra” – skandálták sokan, némelyek a mártíromságra készen állók fehér ruháját viselve.

A biztonsági szervek védőgyűrűbe vonták a megerősített bagdadi Zöld Zónát, ahol más külképviseletek mellett megtalálható a masszív erődítménnyé formált amerikai nagykövetség. Szulejmáni tábornok megölését megelőzően síita tüntetők támadták meg a komplexumot és Washington ezek után igazolnak látta hogy egy drón rakétájával kivégezze az iráni vezetőt.

Az éjszaka során három újabb rakétát lőttek be Zöld Zónába, de ezek nem okoztak sérüléseket.

Az új tüntetések elterelhetik a figyelmet arról a tiltakozó mozgalomról, amelyben síiták és szunniták tiltakoznak a síita többségű kormány és az azt támogató, Iránhoz kötődő szervezetek hatalma, és általában a korrupció ellen. Ezek a tiltakozások hónapok óta folynak.

Az iraki Emberi Jogi Hivatal szerint az utóbbi két napban a biztonsági erők és a tiltakozók összecsapásaiban további 10 ember halt meg Bagdadban, Dijalában, Kerbarlában és Bászrában. A sérültek száma meghaladja a 130-at. Hétfőn két iraki rendőr és négy tüntető vesztette életét az erőszakban.

A tiltakozások kezdete, azaz október óta pedig 450-en haltak meg.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Horn Gábor: a tendenciák alapján az amerikai elnökválasztáshoz hasonló párharc lehet itthon is 2026-ban

A Republikon Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a Fidesz-KDNP 37, míg a Tisza Párt 36 százalékon áll a biztos pártválasztók között. A mostani felmérés alapján még a Mi Hazánk és a DK jutna be a parlamentbe, ha most vasárnap tartanák a választásokat. A Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke az InfoRádióban elmondta: ha Orbán Viktor–Magyar Péter kérdéssé szűkül le a választás bő másfél év múlva, a többi párt nagyon nehéz helyzetbe kerülhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×