A cseh hadsereg vezérkara a védelmi minisztériummal kötött megegyezés alapján
egyelőre nem hozza haza a katonáit Irakból.
Ezt Ján Pejšek, a védelmi tárca szóvivője is megerősítette. „Volt egy találkozó a miniszter és a vezérkari főnök között, ahol minden pro és kontra lehetőséget mérlegre tettek, majd olyan megegyezés született, hogy ha a helyzet fokozódik, ismét találkoznak egymással és meghozzák a szükséges intézkedéseket” – tájékoztatott a szóvivő.
Magdaléna Dvořáková, a hadsereg szóvivője viszont hozzátette, hogy a kint tartózkodó cseh katonák védelme érdekében már meghozták a szükséges intézkedéseket. „A kiképzést megszüntettük, a cseh katonáknak nem esett bajuk” – mondta a hadsereg szóvivője. A védelmi minisztérium ugyancsak megerősítette, hogy folyamatosan figyelemmel kíséri a kialakult súlyos helyzetet, és kész haladéktalanul végrehajtani bármilyen olyan műveletet, amellyel elkerülhető a jelenlegi helyzet eszkalálódása és a még súlyosabb konfliktus.
A csehekkel ellentétben ideiglenesen elhagyta Irakot az ott állomásozó hét szlovák katona, amit élénk belpolitikai szópárbaj kísért. Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök bejelentette, hogy a katonák már nincsenek az országban. Robert Fico, a vezető kormánypárt, a Smer elnöke pedig azt is elárulta, hogy az egység tagjai Kuvaitban vannak. A kormányhivatal szerint a következő lépésekről a szövetségesekkel való egyeztetés után fognak dönteni.
A szlovák exkomrányfő a nemzetközi jog súlyos megsértésének tartja Kászim Szulejmáni megölését, az Irakban és Iránban kialakult helyzet pedig szerinte veszélyezteti a békét. „Egyáltalán nem volt ártatlan ember az, akit megöltek, de ez nem jelenti azt, hogy valaki elhatározhatja egy ilyen ember megöletését, ha nem adottak a nemzetközi jogi feltételek.
A nemzetközi jog megsértésének tartom a történteket”
– jelentette ki Fico az ENSZ chartájára hivatkozva. Javasolni fogja, hogy pártja képviselői támogassák egy ilyen értelmű parlamenti határozat elfogadását.
Andrej Danko házelnök a jelenlegi és a volt miniszterelnököt is bírálta. Szerinte
túl sok információt árultak el a katonák hollétéről.
A szlovák parlament elnöke arról is beszélt, szeretné, ha a törvényhozás a következő ülésén elfogadna egy Közel-Keletről szóló határozatot, amelyben akár a katonák kivonására is felszólíthatja a parlament a kormányt.