Két nappal a bejelentést megelőzően még a szlovák belpolitikában is kisebb összetűzést okozott a Szulejmáni tábornok meggyilkolása után kialakult közel-keleti helyzet. Egymásnak esett ugyanis Peter Pellegrini kormányfő és Andrej Danko házelnök az Irakban tartózkodó szlovák katonák miatt. A Szlovák Nemzeti Párt elnöke gyáva alibistának nevezte a miniszterelnököt, amiért nem küldte el azonnal a kormánygépet a jelenleg Irakban tartózkodó hét szlovák katonáért. „Felszólítom a miniszterelnököt, hogy ne várjon a szlovák parlament döntésére, hanem haladéktalanul cselekedjen.
Viselkedjen férfiként, és tegye meg, amit miniszterelnökként kötelessége lenne, és hozza haza a katonáinkat”
– üzente Danko a közösségi oldalán.
Pellegrini azt válaszolta Dankónak, hogy ne mondja meg, mit kell tennie. A miniszterelnök szerint, ha Szlovákia megpróbálná egyenként evakuálni azokat a szlovák katonákat, akik a NATO iraki kiképzési missziójában vannak, az veszélyeztetheti az életüket. A kormányfő hangsúlyozta, hogy a szlovák katonák egy közös NATO-küldetés keretében tartózkodnak Irakban, az ottani kormány meghívására, és ennek a missziónak nincs köze az amerikai támadásokhoz.
Pellegrini szerint nem szabad elhamarkodott lépéseket hozni, és várni kell a NATO tagállamainak közös döntésére.
„Nem szeretnék ilyen érzelmi alapú, kissé primitív politikát folytatni” – reagált korábban a szlovák miniszterelnök.
Ondrejcsák Róbert, a védelmi minisztérium hidas államtitkára Peter Pellegrini álláspontjával értett egyet. Azt mondta, az elsietett, egyoldalú lépések és kijelentések csak károsan hatnak. „Meg kell őriznünk a hidegvérünket, és elsősorban Szlovákia érdekeit kell szem előtt tartanunk, még akkor is, ha választási kampány van” – közölte a magyar nemzetiségű államtitkár.
A kormányhivatal keddi tájékoztatása viszont arról szólt, hogy a szlovák katonákat már kivitték az ország területéről, áthelyezésük a biztonsági előírások szerint zajlott. A hírt megerősítette Peter Pellegrini szóvivője is. „Az iraki aktuális helyzetre való tekintettel, amely miatt a NATO-küldetés leállítására került sor, a biztonsági előírásokkal összhangban, átmenetileg Irakon kívülre helyeztük át a missziójukat teljesítő hét szlovák katonát” – tájékoztatott Patrícia Macíková. A kormányhivatal szerint a következő lépésekről a szövetségesekkel való egyeztetés után fognak dönteni.