eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Megéri majd visszaváltani a műanyag palackot a szlovákoknak

Törvény készül a PET-palackok és italdobozok visszaváltásáról Szlovákiában. A parlament második olvasatba utalta az egyszer használatos italcsomagolásra vonatkozó betétdíjas rendszerről szóló jogszabályt. Ha elfogadják a törvényt, 2022-ben indulhatna a visszaváltás.

Az új törvényjavaslatot, amely jelentős mértékben csökkenti majd a természetben eldobott palackok és dobozok mennyiségét, 120 képviselő szavazta meg a 150-ből. Évente közel egymilliárd PET-palack kerül forgalomba Szlovákiában, s ebből mintegy 400 millió hulladéklerakóban, vagy ami még ennél is rosszabb, a természetben végzi.

A visszaváltásnak köszönhetően az italcsomagolás mintegy 95 százaléka oda kerül majd, ahova való, vagyis az újrafeldolgozó üzemekbe.

A gyakorlatban három év múlva, a teljes logisztikai rendszer kiépítését és a visszaváltó automaták üzembe helyezését követően indulhatna a visszaváltás. Az új jogszabály szerint csak a 300 négyzetméternél nagyobb alapterületű üzletek lesznek kötelesek bevezetni a visszaváltást. De feltételezhető, hogy idővel a kisebb boltok is csatlakoznak a rendszerhez.

A törvénytervezet a PET-palackok esetében 12, a fém italdobozok esetében pedig 10 centes betéti díj bevezetésével számol.

A rendszer mintegy 80 millió eurós kezdeti beruházást igényel. Viszont csökkenti a szemétszedés és a hulladéktárolás költségét, illetve becslések szerint 300 munkahelyet teremt. A környezetvédelmi minisztérium közben a közösségi hálón elindította a #zazalohovanie magyarul a #visszaváltásért nevet viselő kampányt, amellyel a nyilvánosság is kifejezheti támogatását.

Sólymos László, Szlovákia környezetvédelmi minisztere úgy véli, a betétdíjas rendszer bevezetésének vannak előnyei és hátrányai is.

"Míg a hátrányok számszerűsíthetők, addig az előnyök a környezetre és mindennapi életünkre gyakorolt hatásai számokkal nem fejezhetők ki.

Ezért döntöttünk úgy, hogy bevezetjük a visszaváltási rendszert" - jelentette ki a tárcavezető, hozzátéve, örömmel tölti el, hogy ezt a szlovák parlament honatyái is tudatosítják.

A döntést a Környezetpolitikai Intézet tanulmánya előzte meg. Az elemzők azt tanulmányozták, hogy a rendszert már működtető államokban milyen hatása volt a PET-palackok és dobozok visszaváltásának. Az elemzés eredményei alapján

a piacra kerülő palackok 90 százaléka visszaváltható lesz. Jelenleg ez az arány 60 százalék körül mozog.

A zöldtárca szerint jelenleg az Európai Unió nyolc államában működik betétdíjas rendszer. Közép-Európában, beleértbe Ausztriát is, azonban nem. A minisztérium ezért szeretné, ha a térségben Szlovákia lenne az első, amely a gyakorlatba is átülteti a rendszert.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×