eur:
411.85
usd:
395.56
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Grönland, 2010. augusztus 7.A Greenpeace nemzetközi környezetvédő mozgalom által 2009-ben közzétett felvétel a Grönland északi részén található Petermann-gleccserről. 2010. augusztus 5-én egy hatalmas, 260 négyzetkilométeres darab szakadt le a Petermann-gleccserből az amerikai Delaware szövetségi állam egyetemének bejelentése szerint. A jégtömb négyszer akkora, mint a New York-i Manhattan városrész. Utoljára 1962-ben szakadt le egy ekkora jégdarab az Északi-sarkvidéken. (MTI/EPA/Nick Cobbin)
Nyitókép: MTI/EPA/Nick Cobbin

Kína az elhanyagolt Grönlandon vetné meg a lábát, a Nyugat aggódik

Az Atlanti-óceán északi vidékén, az Európa és az Egyesült Államok által eddig elhanyagolt Grönlandon szeretne hídfőállást kiépíteni Kína. Peking fejlesztési ajánlatai hirtelen aggodalmat váltottak ki a NATO-szövetséges Egyesült Államokban és a területet ellenőrző Dániában.

Kína újabban Sarkvidék-közeli hatalomnak nevezi magát, annak ellenére, hogy 3000 kilométerre fekszik az Északi-sarkkörtől – jegyzi meg grönlandi tudósításában a BBC.

A világ második legnagyobb gazdasága, amely egyszer az elsővé válhat, hatalmas jégtörőkkel vág utat árucikkeinek az északi jégen át.

A „sarkvidéki selyemút” fontos állomása épp a Dániához tartozó, de autonóm és függetlenségre vágyó Grönland, a világ 12. legnagyobb államalakulata lehet. A fél európányi területen mindössze 56 ezer ember él és a vegyes lakosság közel 90 százalékban inuit eszkimó tagjai úgy érzik, Koppenhága elhanyagolta őket.

Nuuk, a főváros elég szegénynek tűnik, az emberek a hóban kiterített pokrócokon árult használt cikkekkel és szárított hallal próbálnak pénzhez jutni – derült ki a BBC riportjából.

Grönlandon hosszú ideje probléma az öngyilkosságok magas aránya, az alkoholizmus és a családon belüli erőszak. A helyi reptér havas fel- és leszállópályáin jelenleg csak kis, propelleres gépek landolnak. Négy éven belül viszont a tervek szerint három nemzetközi reptér is lesz a területen és kínai cégek is indulnak a tendereken.

Most, hogy Peking megjelent a láthatáron, a dánok és az amerikaiak is aggódni kezdtek, és elkezdtek nyomást gyakorolni azért, hogy ne a kínaiak kapják a szerződéseket.

A NATO Thuléban építette fel legészakibb légitámaszpontját. A hidegháború idején az amerikaiak titkos programot folytattak mobil nukleáris rakétaállomások telepítésére – a terület tehát stratégiai fontosságú a szövetség számára.

A helyi lakosok közben etnikai alapon megosztottak a kínaiak érkezése kapcsán:

az inuit többség nem bánná szerepvállalásukat, a kisebbségi dánok viszont ellenzik azt.

A grönlandi miniszterelnök és külügyminisztere nem volt hajlandó interjút adni a BBC-nek, a vegyes házasságból született volt kormányfő, Kuupik Kleist viszont azt mondta, hogy kínaiak érkezése jó dolog lesz hazájának.

Vele szemben a dán kormánykoalícióban helyet foglaló Venstre párt külügyi illetékese úgy fogalmazott, hogy „nem akarunk egy kommunista diktatúrát a hátsó udvarunkban”.

Mint a BBC megjegyzi, a külföldön feltűnő kínai cégek módszere az, hogy

a helyiek számára áhított infrastruktúrát hoznak el: reptereket, utakat, ivóvizet.

A volt gyarmattartó nyugati országok felhagytak a fejlesztéssel, így a helyi kormányok hálásak Kínának. Ennek azonban ára van, mert a kínai cégek hozzáférnek az országok természeti kincseihez, de úgy, hogy ez nem teremt jóval több munkahelyet a helyieknek: a kínai cégek gyakran otthonról hoznak dolgozókat.

Így a kínai gazdaság jobban jár, mint a helyiek, és néhány helyen növekszik a korrupció mértéke is – jegyzi meg a BBC.

Grönland fővárosában viszont az embereket az foglalkoztatja, hogy a hatalmas, elszegényedett területre végre sok pénz áramolhat be – derül ki a tudósításból.

Címlapról ajánljuk

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×