eur:
406.18
usd:
376.68
bux:
76594.41
2024. november 8. péntek Zsombor
Berlin, 2018. március 21.Angela Merkel német kancellár, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöke az új koalíciós kormány programját ismerteti a parlamenti alsóház, a Bundestag ülésén Berlinben 2018. március 21-én, egy héttel az után, hogy a törvényhozók negyedszer is kancellárrá választották. (MTI/AP/Michael Sohn)
Nyitókép: Michael Sohn

Angela Merkelt is elérték a brémai botrány hullámai

Németországban egyre nagyobb hullámokat ver a menekültügyi hivatal brémai kirendeltségén kirobbant botrány. Vizsgálóbizottság felállítását és Angela Merkel kancellár meghallgatását követeli az ellenzék.

Eddig csak a parlament belügyi bizottsága foglalkozott a kérdéssel, de a berlini törvényhozásban képviselt ellenzéki pártok egyre hangosabban sürgetik a választ arra a kérdésre, hogy a kancellár mikor értesült a brémai menekültügyi hivatalban történt visszaélésekről.

Az év elején hivatalba lépett belügyminiszter ismételten hangoztatta, hogy őt először csak áprilisban tájékoztatták a történtekről.

A botrányt az váltotta ki, hogy Brémában a 2015-ös menekült-áradatot követően csak felületesen ellenőrizték a menedékjogért folyamodók állításait és így – mint utóbb kiderült – terrorgyanús, valamint Németország belső biztonságára nézve veszélyes személyek is tartózkodási engedélyt kaptak.

A menekültügyi hivatal korábbi vezetője a parlament belügyi bizottságában elmondta, hogy 2015 őszétől a túlterheltség miatt zűrzavaros helyzet alakult ki a hivatalban és erről tájékoztatta feletteseit is. Noha egy évvel később új munkatársak felvétele révén megpróbáltak úrrá lenni az áldatlan állapoton, a migránsok folyamatos érkezése miatt ez sem oldotta meg a problémát.

Kit terhel mindezért a felelősség – tette fel a kérdést az ellenzéki Szabaddemokrata Párt elnöke, aki vizsgálóbizottság létrehozását sürgette.

Ehhez azonban partnerre lenne szüksége és az AfD nevü jobboldali párt ugyan szintén hasonló követeléssel állt elő, a szabaddemokraták elnöke hangoztatta, hogy az AfD-vel nem akar közösködni.

Az ugyancsak ellenzéki Zöld- valamint a Baloldali Párt egyelőre a parlament belügyi bizottságán keresztül tárná fel a törvénytelenségeket, és azzal érvel, hogy egy új, önálló vizsgálóbizottság felállítása szükségtelenül elhúzná a történtek feltárását.

A jobboldali AfD, amely szünet nélkül támadja a kancellár migránspolitikáját, az alkotmánybíróságot is bevetné, azzal érvelve, hogy a kancellár 2015 őszén – a törvények semmibevételével - a képviselőház megkérdezése nélkül rendelte el a határok megnyitását a menekültek előtt.

Címlapról ajánljuk

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Egyre terjednek azok a felvételek, melyeken az látható, hogy az ősöreg orosz Szu-25-ös csatarepülőgépek már egészen közel merészkedhetnek az ukrán célpontokhoz anélkül, hogy a légvédelem veszélyeztetné őket. A gondokat tetézi, hogy a Donbaszban és Kurszkban is haladnak előre az orosz csapatok, ráadásul Lengyelország is lemondott egy Mig-29-es vadászgépeket tartalmazó szállítmányt. Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitottnak mutatkozott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal a háború lezárásáról. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×