eur:
408.55
usd:
375.28
bux:
74036.8
2024. november 5. kedd Imre

Lemondott a szlovák belügyminiszter

Benyújtotta lemondását Robert Kaliňák szlovák belügyminiszter. A két héttel ezelőtti brutális újságíró-gyilkosság után a szlovák közvélemény és az ellenzék is azt követelte, hogy a maffiakapcsolatokkal vádolt tárcavezető távozzon. Ez volt a kormánypárti Híd feltétele is.

Robert Kaliňák délelőtti sajtótájékoztatóján elmondta, hogy figyelemmel követi a koalíciós partnerek véleményét és állásfoglalásait, ezért úgy gondolja, hogy mindent meg kell tennie azért, hogy az országban stabil legyen a helyzet.

„Ezért is döntöttem úgy, hogy lemondok a kormányalelnöki és a belügyminiszteri posztról” – jelentette be a rendkívüli sajtótájékoztatón, majd hozzátette, hogy távozása után a vizsgálati szerveknek nagyobb nyugalmuk lesz a munkájukhoz. Legfontosabb jelenlegi célként Ján Kuciak újságíró és menyasszonya, Martina Kušnírová meggyilkolásának kivizsgálását jelölte meg.

A távozó miniszter a gyilkossági ügyet vezető Tibor Gašpar országos rendőrfőkapitányt a legjobb szakembernek nevezte. Megköszönte a múlt pénteki tiltakozó megmozdulások békés kimenetelét, melyeken országszerte több mint 100 ezren vonultak az utcákra, hogy a gyilkosság mielőbbi felderítését és Robert Fico kormányának távozását követeljék. Pozsonyban az 1989-es rendszerváltás óta nem látott tömeg jött össze. A fővárosi tüntetők számát mintegy 60 ezerre becsülik.

 

A leköszönő miniszter a 2006-ban magyarsága miatt megvert Zsák Malina Hedvig ügyéről szűkszavúan csupán annyit mondott: minden benne van a nyomozati iratokban. Robert Kaliňák sem az esetleges utódjáról, sem arról, hogy más személyi következményei is lesznek a szlovák belpolitikai válságnak, nem beszélt. Sajtóértesülések szerint Denisa Saková eddigi belügyi államtitkár követheti Kaliňákot a tárca élén.

A miniszter lemondásának bejelentésével egyidőben Andrej Kiska köztársasági elnök folytatta megbeszéléseit a parlamenti pártok képviselőivel. Délelőtt a Híddal tárgyalt, majd délután az SNS küldöttségét fogadja. A tárgyalások témája továbbra is a kialakult belpolitikai válság kezelése. Kiska a múlt héten először az ellenzék képviselőivel egyeztetett. Hogy mikor találkozik a Smer politikusaival, egyelőre nem ismert. A köztársasági elnökkel folytatott megbeszélése után Bugár Béla, a Híd elnöke azt nyilatkozta, hogy továbbra is az Országos Tanács hétfő délutáni ülésén dől el, hogyan reagál a párt a válságra.

A Hídhoz közel álló magyar értelmiségi réteg többsége szerint a Bugárnak ki kellene lépni a koalícióból. Hunčík Péter pszichiáternek is ez a véleménye, mert úgy véli, ellenkező esetben elhagyják a szlovák tagjai, illetve választói, és akkor értelmét veszti maga a párt, amely a vegyes pártiságot és a polgári értékeket is hangsúlyozza.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×