eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília

Gond van Merkel és Macron tervével: késik az EU reformja

A közel fél éven át tartó németországi koalíciós alkudozás erősen visszavetette az Európai Unió reformfolyamatát: Berlinben most közölték, hogy a francia kormánnyal történt egyeztetés után későbbi időpontra halasztják az EU tervezett reformintézkedéseinek előterjesztését.

A hét közepén hivatalba léphet Angela Merkel sorrendben negyedik kormánya. Szerdán Berlinben a törvényhozás ünnepélyes aktus keretében kancellárrá választja, ezt követően a miniszterjelöltek az államfő rezidenciájára mennek, ahol Frank-Walter Steinmeier felkéri őket tisztségük elfogadására, majd a törvényhozás előtt leteszik hivatali esküjüket.

Ezzel lezárul Németország leghosszabb kormányalakítási erőfeszítése, és hivatalba léphet a nagykoalíció. A közel fél éven át tartó alkudozás azonban erősen visszavetette az Európai Unió reformfolyamatát.

Eredetileg a német kancellár és a francia államfő a hónap végére tervezett uniós-csúcson akarta előterjeszteni az Európai Unió reformját célzó elképzelést, azonban, mint erről a SPIEGEL hírmagazin hétfői számában megbízható forrásokra hivatkozva beszámol, a terv ismertetését későbbi időpontra halasztják, mert egyelőre nincs mit nyilvánosságra hozni.

 

Ennek okát Berlinben azzal magyarázzák, hogy az elmúlt hónapokban a koalíciós tárgyalások miatt egyszerűen nem maradt idő az uniós ügyek egyeztetésére a párizsi kormánnyal. A SPIEGEL idézi a berlini kormány szóvivőjét, aki jelezte, hogy a koalíció hivatalba lépése után megkezdik az EU reformjával kapcsolatos vélemények összehangolását.

Merkel kancellár és Macron elnök még decemberben kilátásba helyezte, hogy a március végén esedékes uniós csúcson részletezni fogják az euró-övezet megújítását célzó tervet. Kiváltképpen Emmanuel Macron szorgalmazza a valutaegység átfogó reformját és ennek keretében az EU bizottságának elnökével, Jean Claude Junckerrel egyetértésben az euró-övezetet alkotó 19 ország számára saját költségvetést sürget, amelyet a térség számára megválasztott pénzügyminiszter ellenőrizne.

Mind Macron, mind pedig Juncker híve egy európai valutaalap létrehozásának is, amelynek feladata a pénzügyi nehézségbe jutott bankok átmeneti kisegítése lenne, esetleges csődjük elkerülésére.

Berlinben ez az elképzelés nem nyert osztatlan támogatást, tudósítók ezzel kapcsolatban ismét a két-sebességű Uniót emlegetik, egyesek pedig utalnak arra is, hogy a francia elnök számára komoly csapást jelent terv előterjesztésének halogatása.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×