eur:
409.24
usd:
375.37
bux:
74240.87
2024. november 5. kedd Imre
Meglepő fordulat a dízelbotrányban

Meglepő fordulat a dízelbotrányban

Az immár évek óta húzódó dízelbotrány, ami igencsak megtépázta a német gyártmányú gépkocsik nemzetközi tekintélyét, újabb fordulatot vett, miután kiderült, hogy az Egyesült Államokban majmokon végzett kísérletekkel vizsgálták a dízelmotorok kipufogógázának hatását.

A Volkswagen miután bocsánatot kért a kétes kísérletekért (ilyeneket egyébként másik cég Hollandiában is végzett), bejelentette, hogy megválik attól a vezető munkatársától, akit felelősség terhel a történtekért. Az ügy hátterében majmokon végzett kísérlet áll, amelyet az amerikai Új Mexikó egyik laboratóriumában német autóipari beszállítók és autógyártók azért finanszíroztak, mert az általuk támogatott dízelmotorok elleni politikai kampánynak akartak ellenérveket szolgáltatni.

Mindez ugyan még a dízelbotrány kirobbanása előtt történt, de az időközben napvilágra került fejlemények tükrében jól rávilágít arra, hogy a gépkocsigyárak mennyire agyafúrt eszközökkel igyekeztek félrevezetni a környezetvédelmi hatóságokat és a vásárlókat. A Volkswagen vezérigazgatója Brüsszelben mondott beszédében erkölcstelennek és visszataszítónak nevezte a majmokon végzett kísérleteket, és kiemelte: az eset megmutatja, hogy az ágazatnak sokat kell még tennie a bizalom visszaszerzéséért.

A felelősséget a konszern fenntarthatósági ügyekért, külkapcsolatokért és kormányzati kapcsolatokért felelős vezetője, Thomas Steg magára vállalta, és a történtek kivizsgálásának idejére fizetetlen szabadságra távozott. Thomas Steg korábban Gerhard Schröder kancellár szóvivője volt, és miután Angela Merkel került a berlini kormány élére, átlépett a Volkswagenhez. Az időközben megszűnt szállítási szektor környezeti és egészségügyi helyzetével foglalkozó európai kutatási szervezet 2012 és 2015 között majmokon és embereken végzett kísérletekkel elemezte a dízelmotorok kipufogógázának hatását.

Az intézmény a Volkswagen, a luxus kocsik gyártására szakosodott a Daimler és a BMW támogatásával jött létre, de a legújabb botrányt kiváltó kísérletekért eddig csak a Volkswagen kért bocsánatot.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Horn Gábor: a tendenciák alapján az amerikai elnökválasztáshoz hasonló párharc lehet itthon is 2026-ban

Horn Gábor: a tendenciák alapján az amerikai elnökválasztáshoz hasonló párharc lehet itthon is 2026-ban

A Republikon Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a Fidesz-KDNP 37, míg a Tisza Párt 36 százalékon áll a biztos pártválasztók között. A mostani felmérés alapján még a Mi Hazánk és a DK jutna be a parlamentbe, ha most vasárnap tartanák a választásokat. A Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke az InfoRádióban elmondta: ha Orbán Viktor–Magyar Péter kérdéssé szűkül le a választás bő másfél év múlva, a többi párt nagyon nehéz helyzetbe kerülhet.

Elemzők az Arénában: a budapesti csúcson újra kell fogalmaznia a stratégiáját a vezető nélküli Európának

Az amerikai elnökválasztás végeredménye már az e heti budapesti EU-csúcson is éreztetheti a hatását, és meghatározza a magyar soros elnökség sikerét is – hangzott el az InfoRádió Aréna című műsorában, amelynek Böcskei Balázs politológus, az Idea Intézet stratégiai igazgatója és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója volt a vendége.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×