eur:
393.25
usd:
363.19
bux:
72132.83
2024. július 8. hétfő Ellák

A németek okultak a görög példából

A német pénzügyminiszter elvben helyeselte az Európai Bizottság elnökének javaslatát, amely szerint az euróövezetet mielőbb terjesszék ki valamennyi uniós országra, de Athén példáját idézve óvott az elhamarkodott intézkedésektől. Mint Wolfgang Schäuble hangsúlyozta, a valutaegységhez csak azok az országok csatlakozhatnak, amelyeknek gazdasági helyzete megfelel a belépési feltételeknek.

A német televíziónak adott nyilatkozatában a pénzügyminiszter óvatosságra intett az euróövezet kibővítését illetően. Wolfgang Schäuble szerint Jean-Claude Juncker helyesen szállt síkra az európai egység megteremtésének felgyorsítása mellett, és ezzel kapcsolatban indokoltan vélte úgy, hogy az euró nem lehet csupán néhány kiváltságos állam fizetőeszköze; mert amikor a közös valutát létrehozták, Nagy-Britannián és Dánián kívül valamennyi uniós tagország elkötelezte magát arra, hogy előbb vagy utóbb belép a valutaövezetbe.

A pénzügyminiszter azonban az elmúlt évek tapasztalatára hivatkozva rámutatott arra, hogy súlyos problémákat okozhat; ha egy uniós országot elhamarkodottan vesznek fel az euróövezetbe.

Schäuble példaként Görögország esetét idézte, és kertelés nélkül kimondta, hogy

Athén annak idején költségvetésének megszépítése révén lett tagja a valutaövezetnek.

Jelenleg 19 uniós ország használja a közös fizetőeszközt.

Jean-Claude Juncker az Európai Parlament előtt mondott beszédében a valutaövezet kiterjesztésén túl újabb országok felvétele mellett is síkra szállt. Mint fogalmazott, az EU tagjainak létszáma hamarosan elérheti a 30-at. A bővítésnek azonban együtt kell járnia az egyesülési folyamat felgyorsításával is.

A német pénzügyminiszter ezzel kapcsolatban kijelentette, osztja Juncker véleményét, de a terv megvalósításához mindenképpen szükség van az uniós tagállamok lakosságának aktív támogatására. 

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×