eur:
413.25
usd:
403.38
bux:
81761.77
2025. január 11. szombat Ágota

A németek okultak a görög példából

A német pénzügyminiszter elvben helyeselte az Európai Bizottság elnökének javaslatát, amely szerint az euróövezetet mielőbb terjesszék ki valamennyi uniós országra, de Athén példáját idézve óvott az elhamarkodott intézkedésektől. Mint Wolfgang Schäuble hangsúlyozta, a valutaegységhez csak azok az országok csatlakozhatnak, amelyeknek gazdasági helyzete megfelel a belépési feltételeknek.

A német televíziónak adott nyilatkozatában a pénzügyminiszter óvatosságra intett az euróövezet kibővítését illetően. Wolfgang Schäuble szerint Jean-Claude Juncker helyesen szállt síkra az európai egység megteremtésének felgyorsítása mellett, és ezzel kapcsolatban indokoltan vélte úgy, hogy az euró nem lehet csupán néhány kiváltságos állam fizetőeszköze; mert amikor a közös valutát létrehozták, Nagy-Britannián és Dánián kívül valamennyi uniós tagország elkötelezte magát arra, hogy előbb vagy utóbb belép a valutaövezetbe.

A pénzügyminiszter azonban az elmúlt évek tapasztalatára hivatkozva rámutatott arra, hogy súlyos problémákat okozhat; ha egy uniós országot elhamarkodottan vesznek fel az euróövezetbe.

Schäuble példaként Görögország esetét idézte, és kertelés nélkül kimondta, hogy

Athén annak idején költségvetésének megszépítése révén lett tagja a valutaövezetnek.

Jelenleg 19 uniós ország használja a közös fizetőeszközt.

Jean-Claude Juncker az Európai Parlament előtt mondott beszédében a valutaövezet kiterjesztésén túl újabb országok felvétele mellett is síkra szállt. Mint fogalmazott, az EU tagjainak létszáma hamarosan elérheti a 30-at. A bővítésnek azonban együtt kell járnia az egyesülési folyamat felgyorsításával is.

A német pénzügyminiszter ezzel kapcsolatban kijelentette, osztja Juncker véleményét, de a terv megvalósításához mindenképpen szükség van az uniós tagállamok lakosságának aktív támogatására. 

Címlapról ajánljuk

Újabb front nyílt a német politika és Donald Trump között

Elutasította a német parlamenti pártok többsége a megválasztott amerikai elnök, Donald Trump követelését, hogy a tagállamok az eddigi két százalék helyett a a bruttó hazai termék (GDP) öt százalékára növeljék védelmi kiadásaikat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.13. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
Váratlan lehetőség pottyant világ egyik leggazdagabb térségének ölébe, de ez éppen egy új háborút hozhat el

Váratlan lehetőség pottyant világ egyik leggazdagabb térségének ölébe, de ez éppen egy új háborút hozhat el

2024 végén váratlanul összeomlott a Bassár el-Aszad vezette kormány Szíriában, ezzel pedig egy csapásra megváltozott az ország nemzetközi megítélése. Az előző rezsimmel bizalmatlan vagy teljesen elutasító politikai kapcsolatot fenntartó országok most szinte egymásnak adják át a kilincset Damaszkuszban tett látogatásaik során. A nagy lehetőségről nem akarnak lemaradni az Arab-félsziget gazdag kormányai sem, akik már régóta várták ezt a pillanatot. Korábban már okozott gondokat, hogy a közel-keleti országban külső hatalmak egymással versengtek a nagyobb befolyás megszerzéséért, kérdés, hogy megismételheti-e magát a történelem.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×