Tudósítók és a tévénézők egybehangzó véleménye szerint az öt kisebb párt vezetőinek televíziós vitájában megvolt minden, ami hiányzott a kancellár és kihívója vasárnap esti tévépárbajából.
A Baloldali Párt nevében fellépő és az egykori NDK-ban felnőtt Sahra Wagenknecht úgy fogalmazta az Alternatíva Németország számára elnevezésű, AfD betűszóval ismert pártot képviselő, Alice Weidelhez intézett kérdéseit, hogy aligha volt tagadható az idegenek betelepedését ellenző párt szélsőjobboldali beállítottsága.
A menekültkérdés kimondottan lázba hozta a vitapartnereket,
és a két műsorvezetőnek csak határozott fellépéssel sikerült lecsillapítani a kedélyeket.
A kizárólag Bajorországban működő, de a berlini koalícióban is résztvevő Keresztényszociális Pártot képviselő Jochim Hermann tartományi belügyminiszter elismerte ugyan, hogy eddig alig több mint 10 ezer, menedékjog nélküli migránst toloncoltak ki, hangoztatta, hogy jelentős számú menekültet tudtak anyagi ösztönzéssel rábírni a hazatérésre.
A Zöldpárt küldötte, a török származású Csem Özdemir arra mutatott rá, hogy pártja a menedékjoggal rendelkezők integrációjának felgyorsítása mellett a környezetvédelem terén jelenleg a dízelbotrány következményeinek felszámolását tartja elsődleges feladatnak.
A Szabaddemokrata Párt feltámasztásán fáradozó Christian Lindner egyetértett Csem Özdemirrel, hogy az emissziós botrány okozta károkat az autógyáraknak kell helyrehozniuk, de úgy vélte, hogy a káros anyagok kibocsátásának szintjét politikai célokra próbálják kihasználni.
Az öt kisebb párt televíziós vitáját az első állami tévécsatorna, az ARD azonban nemcsak azért közvetítette, hogy a pártvezetők népszerűsíteni tudják programjukat, és elnyerjék a kereszténypártiak és a szociáldemokraták utáni harmadik helyet a berlini szövetségi törvényhozásban, hanem azért is, hogy kiderüljön, köztük milyen koalíciós lehetőségek kínálkoznak, ezzel azonban adós maradt a hétfő esti, 75 perces adás.