eur:
410.9
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér

"Megtorlás": lekapcsolták a civilek hajóját

A berlini külügyminisztérium kapcsolatba lépett Rómával a Földközi-tengeren, Lampedusa közelében az olasz parti őrség által lefoglalt német segélyszervezet Juventa nevű hajója ügyében. Az olasz hatóságok azzal gyanúsítják a segélyszervezetet, hogy közvetve együttműködött a líbiai embercsempészekkel és migránsoknak segítetett az Európai Unióba történő illegális belépésre.

A német Jugend Rettet nevű segélyszervezet Juventa nevű hajóját a líbiai partokhoz közel fekvő olasz sziget, Lampedusa közelében tartóztatta fel a parti őrség, majd az illetékes olasz ügyészség rendelete alapján le is foglalta.

A vád szerint megállapítást nyert, hogy a Juventa legénysége kapcsolatban állt líbiai embercsempészekkel és számos esetben fedélzetére vett majd olasz földön partra tett afrikai migránsokat. A Jugend Rettet egyike azoknak a nem kormányzati szervezeteknek, amelyek mentőhajókkal igyekeznek a Földközi-tengeren bajbajutott migránsok segítségére sietni.

Miután a közelmúltban felmerült a gyanú, hogy ezek a szervezetek együttműködnek azokkal a líbiai embercsempészekkel, akik busás összegekért hajlandók afrikaiak vízi úton történő átszállítására Európába, a római kormány magatartási kódexet dolgozott ki, amelynek aláírói kötelezik magukat az Európai Unió idevágó szabályainak betartására.

A Jugend Rettet azonban nem írta alá ezt a kódexet, ezért a német kommentárok egy része mintegy olasz megtorlást emleget, és megszégyenítőnek nevezi, hogy a jómódú Európa ölbe tett kézzel nézi, amint Líbiából indult menekülök százai fulladnak a tengerbe.

A Jugend Rettet szóvivője hangsúlyozta, hogy a Juventa hajóval csupán embermentő akciókat hajtottak végre. A 2015-ben Berlinben zömében egyetemisták által alapított segélyszervezet az eredetileg halászati célra használt hajót magánszemélyektől kapott közel félmillió euróból 220 személy felvételére alkalmas hajóvá építette át és csupán a múlt évben több mint hat és fél ezer Líbiából indult migránst tett partra Olaszországban.

A múlt hónapban a német belügyminiszter közölte, hogy az év eleje óta több, mint 93 ezer személy érkezett Líbia felől Olaszországba. A belügyminiszter megbízható forrásokra hivatkozva utalva elmondta, hogy a meglehetősen veszélyes vízi utat szinte kizárólag azok élig túl és jutnak el Európába, akik kellőképpen megfizetik az embercsempészeket.

Thomas de Maiziere szerint ebben a tarthatatlan állapotban igencsak kétes szerepet játszanak a civil szervezetek, mert a tengeri átkelés kizárólag anyagi kérdéssé vált. A belügyminiszter rámutatott arra is, hogy a migránsok között alig akad olyan, akit a szíriai vagy az iraki polgárháború kényszerített menekülésre; a legtöbben ugyanis gazdasági okokból, Afrikából indulnak útnak Európa felé.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×