Hónapokig csatázott a bíróságokkal, de az eredeti szigort enyhítve végül sikerült felmorzsolnia az ellenállást:
Donald Trump elérte, hogy hat muzulmán többségű ország lakosainak jelentősen megnehezítsék a belépést az Egyesült Államokba.
Péntektől az iráni, szíriai, szomáliai, szudáni, líbiai és jemeni állampolgároknak bizonyítaniuk kell, hogy közeli családtagjuk él Amerikában vagy komoly üzleti érdekeltségeik vannak az országban.
Közeli családtagnak csak a szülők, házastársak, gyerekek, testvérek, valamint az utolsó pillanatban a jegyzékre felvett vőlegények és menyasszonyok minősülnek.
A rendelkezés minden menekültre is vonatkozik.
Trump bírálói szerint a „közeli családtag” értelmezése túlságosan szigorú és Hawaii állam jogértelmezést kért egy szövetségi bírótól.
Az Amerikai Polgárijogi Unió (ACLU) közölte, hogy figyelemmel kísérik a rendelet alkalmazását.
Ezt azt jelenti, hogy
jogászok és aktivisták lesznek a nagyobb amerikai reptereken, hogy segítsék az érkezőket
és biztosítsák azt, hogy az érvényes vízum birtokosait be is engedjék.
Az amerikai Belvédelmi Minisztérium közölte, hogy minden beléptetőponton „a szokásos munkamenet várható” és hogy „embereik felkészülten várták” a rendelet hatályba lépését.
A szabályozás értelmében a következő 90 napban az érintett hat országból csak a szoros amerikai családi vagy üzleti kapcsolatokkal rendelkező személyek léphetnek be az Egyesült Államokba. Ez azt jelenti, hogy
a nagybácsik, nagynénik, unokatestvérek, unokák, vejek és menyek nem utazhatnak be.
A már most érvényes vízummal rendelkezőre nem vonatkozik a korlátozás és a kettős állampolgárokat sem akadályozzák a belépésben.
Egy bíróság jóváhagyta a Trump-rendeletnek azt részét is, amely 120 napra megtiltja a menekültek belépését – őrájuk is vonatkoznak azonban a korábban említett kivételek.
Az elnök az utóbbi hónapok vitái során azzal érvelt, hogy a terrorfenyegetés miatt kell korlátozni a belépést. Bírálói szerint viszont valójában az iszlám-ellenesség motiválta és arra emlékeztettek: az amerikai földön végrehajtott terrortámadásokat helyi születésű személyek és nem külföldiek hajtották végre.
Az ügyben az amerikai Legfelsőbb Bíróság októberben hoz végső döntést.