eur:
394.5
usd:
364.46
bux:
71150.53
2024. július 9. kedd Lukrécia

Brüsszel Olaszországot bünteti a Fiat-Chrysler dízeltesztek miatt

Jogi eljárást indít az Európai Unió Olaszország ellen a Fiat-Chrysler autógyártó emissziós tesztjei miatt. A Volkswagen után az olasz-amerikai gyártóval kapcsolatban is felmerült, hogy hamis mérési eredményeket tett közzé a dízelmotorok vizsgálata során.

A német Volkswagennek milliárdokba került és hatalmas presztízsveszteséget okozott a dízelmotorjai hamis mérési adatai körül kirobbant nemzetközi botrány, amelynek során különösen az amerikai hatóságok kardoskodtak a kemény büntetésért.

Most Olaszországon a sor és ezúttal nem az amerikaiak, hanem

az EU sújt le egy olasz-amerikai vegyesvállalatra, a Fiat-Chryslerre.

Uniós illetékesek szerint a nemzeti kormányok összejátszanak a befolyásos „autógyártó-lobbival” és a leghatásosabb eszköz a kezükben a szennyezőnek kikiáltott dízelmotorok elleni fellépésben a jogi eljárás.

Az EU-s szabályozószervek szerint Olaszország nem szolgáltatott kellő bizonyítékot arra, hogy miért használnak a Fiat-Chrysler dízelek tesztje során olyan eszközöket, amelyek lefojtják a nitrogén-oxid kibocsájtást – ami városi és országúti környezetben magasabb lenne – írja a Reuters.

„Az olasz hatóságoknak meg kell győznünk bennünket az ilyen eszközök értelméről és így arról, hogy jogosnak tekinthető a használatuk” – mondta egy EU-forrás.

Az olasz közlekedési minisztérium nem sietett a kommentárral. Februárban ugyanakkor azt mondta: nem talált a mérési adatokat torzító, illegális szoftvert a Fiat-Chrysler autókban.

Az ilyen programokat használó eszközök már 2007 óta tiltottak az unióban. A figyelem az Amerikában kipattant Volkswagen-botrány után irányult rájuk. Az elmúlt években pedig felpörgött az általában gazdaságosabb és kevesebb szén-dioxidot kibocsájtó dízelmotorok elleni kampány, mivel aktivisták és egyes kormányzati szereplők szerint is a nitrogén-oxid kibocsájtás egy sor légzési betegségért és korai halálért felelős.

A tesztek kapcsán az európai autógyártók azzal érveltek, hogy a szabályozás szerint joguk van biztonsági okokból vagy a motor védelmében lekapcsolni az emissziót szabályozó rendszert.

A brüsszeli bizottság tavaly öt ország – köztük Nagy-Britannia, Németország, Spanyolország – ellen indított eljárást, mert szerinte nem ellenőrzik megfelelő módon autóiparukat.

A Fiatot egyébként épp Németország vádolta meg azzal, hogy rejtett szoftverrel hamisítja meg a Fiat 500x, a Fiat Doblo és a Jeep Renegade modellek mérési adatait. Berlin Brüsszelt kérte fel a közvetítésre, ami márciusban eredménytelenül zárult.

A jelenlegi uniós szabályozás szerint a nemzeti szervek felügyelik autóiparukat, és ha az egyik tagállamban engedélyezik egy kocsi árusítását, akkor azt az unió más országaiban is korlátozás nélkül piacra lehet dobni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Németország szerint Európa nyert Franciaországban, de a káosz korszaka jön

Németország szerint Európa nyert Franciaországban, de a káosz korszaka jön

Német kormánypárti és konzervatív ellenzéki visszafogott derűláttással értékelték a francia nemzetgyűlési választások eredményét. Általános megítélés szerint az eredmény jó hír Európának, ugyanakkor Franciaország nehéz időszak előtt áll. Eltérő ugyanakkor Emmanuel Macron szerepének megítélése.

Megvannak az új Patrióták Európáért-frakció céljai a következő öt évre

Megalakult a Patrióták Európáért európai parlamenti frakciója, mely 12 európai tagállam 84 képviselőjét foglalja magába; célja, hogy változást hozzon az uniós politikában - mondta Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselőcsoportjának elnöke Brüsszelben, a pártcsoport EP-frakciójának alakuló ülését követően.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.09. kedd, 18:00
Kalas Vivien
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézet főreferense
Vegyes zárás az amerikai tőzsdéken

Vegyes zárás az amerikai tőzsdéken

Jelentősen alulteljesítő ma az egyébként vegyes európai hangulatban a magyar tőzsde, miután a kormányinfón ma bejelentették, hogy új különadókat vezet be a kormány. A bankszektorban nem változik a bankadó mértéke, de megemelik a tranzakciós illetéket és "devizaváltási illeték" néven egy teljesen új adót is kivetnek. "Az energiaszektorra és a multinacionális cégekre kivetett extraprofitadó – ide értve a kiskereskedelmi adót is – nem csökken" - derült ki a mai kormányinfón. A bejelentések hatására nem meglepő módon esik az OTP és a Mol árfolyama.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×