eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla
Lengyelország haragszik Tusk újraválasztása miatt

Lengyelország haragszik Tusk újraválasztása miatt

Európa megosztott, Németország diktál – figyelmeztetett Lengyelország, miután felháborodottan vette tudomásul, hogy a volt lengyel miniszterelnököt, Donald Tuskot újraválasztották az Európai Tanács élére.

Az már az elmúlt hetekben is világos volt, hogy a jobboldali lengyel kormány az európai nyilvánosság elé akarta vinni belpolitikai eredetű sértettségét. Donald Tusk volt miniszterelnök és Jaroslaw Kaczynski, a most kormányzó Jog és Igazságosság Párt vezérének mély ellenszenve közismert.

Az, hogy Tusk mostantól továbbra is az Európai Tanács elnöke marad, méginkább felháborította a lengyel politikai vezetést. „Európát Németország dominálja” – volt Kaczynski válasza Tusk meghosszabbítására a poszton.

Azzal is megvádolta a többi vezetőt, hogy szabályellenes módon választották újra politikai riválisát.

„Megszegték azt a szabályt, hogy a magasrangú posztra jelölt vezetőknek hazájuk támogatásával is rendelkezniük kell” – mondta.

A lengyel ellentámadás részeként Witold Waszcykowski külügyminiszter arról beszélt, hogy „mérgező viszony alakul ki Európában, amely sok országnak kárt okoz majd. Tudjuk, hogy Berlin diktál az Unióban” – tette hozzá.

Beata Mazurek, a kormánypárt szóvivője pedig megjegyezte: „Tusk újraválasztása rossz jel Európának, immár nem egységes az Unió”.

A lengyel kormány annyira dühös, hogy nem volt hajlandó aláírni a pénteken végetért EU-csúcs zárónyilatkozatát, így a többi 27 tagállam egy nemhivatalos kommünikét adott ki.

Varsó még odáig is elment, hogy az ügyet úgy állította be: az példája annak, ahogy a még nagyobb hatalomra törő Brüsszel megpróbálja elnyomni a nemzeti érdekeket.

Tuskról ugyanakkor nem egy absztrakt, nemzetek felett álló testület, hanem a többi tagállam kormányainak választott vezetői szavaztak. Nem állt ki Varsó mellett még a szövetségesnek tekintett magyar és a brit miniszterelnök sem.

A Guardian például Lázár Jánosra hivatkozva azt írta, hogy Orbán Viktor kormányfő kompromisszumos megoldást próbált találni, de végül Tuskot támogatta.

Beata Szydlo lengyel miniszterelnök az újraválasztást követően elutasította, hogy Lengyelország elszigetelődött volna az Unión belül, miközben Donald Tusk hazája kormányának is üzenve úgy fogalmazott: „Vigyázzatok, hogy milyen hidakat égettek fel, mert ha azok eltűnnek, akkor soha többé nem tudtok átmenni rajtuk”.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló hírekről, vagy elmondaná a véleményét, lájkolja az InfoRádió Facebook-oldalát!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Akár már február végén sor kerülhet Donald Trump és Vlagyimir Putyin csúcstalálkozójára Szaúd-Arábiában. Két magasrangú amerikai tisztviselő állítólag már úton is van a közel-keleti országba. Nagyon úgy néz ki, hogy Washington és Moszkva kihagyja Európát az Ukrajnáról szóló béketárgyalásokból. A Münchenben tartózkodó EU-s külügyminiszterek vasárnap reggel rendkívüli ülésre jöttek össze, a jövő héten pedig rendkívüli uniós csúcs jöhet Párizsban, amelyre a brit kormányfőt is várják. Az ukrán kormányzat Münchenben megerősítette, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna uniós csatalkozási folyamatát. Hírfolyamunk folyamatosan frissül az ukrajnai háború és a müncheni biztonsági konferencia híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×