eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Tovább húzódik a viszály Németországban

Az egykori Nyugat-Németország bonni parlamentjének üléstermében a kormányon lévő két kereszténypárt újabb kísérletet tett a köztük felmerült vitás kérdések tisztázására. Kiváltképp a menekültek ügye borzolja a kedélyeket és ez a kérdés továbbra is éket ver a két testvérpárt közé. Így nem véletlen, hogy a kizárólag Bajorországban működő Keresztényszociális Unió, a CSU elnöke, Horst Seehofer, lemondta részvételét a kancellár vezetése alatt álló Kereszténydemokrata Unió jövő hónapra tervezett esseni kongresszusán. Angela Merkel is távol marad a Keresztényszociális Unió pénteken kezdődő müncheni kongresszusától.

A berlini kormányban résztvevő két kereszténypárt között húzódó viszályra jól rávilágít, hogy elnökeik úgy döntöttek, jobb ha idén nem jelennek meg testvérpártjuk vezetőségének értekezletén. Igaz, a Keresztényszociális Uniót már korábbi években sem mindig a pártelnök képviselte, arra azonban nem volt példa, hogy a Kereszténydemokrata Unió vezetője nem kapott volna meghívást a testvérpárt legfontosabb évi találkozójára.

Angela Merkel távolmaradását a pénteken, Münchenben megnyíló pártkongresszustól, a Keresztényszociális Unióban kulcsszerepet játszó Gerda Hasselfeldt azzal indokolta, ez így jobb talán, mert még előállhatott volna az a helyzet, hogy egyes küldöttek Münchenben számon kérik a kancelláron, miért nem történt eddig döntés a bevándorlók számának törvényi korlátozásáról.

Jól értesült források szerint a hét végi kongresszuson szóba kerül az is, hogy a Keresztényszociális Unió támogassa-e Angela Merkel jelölését a kancellári tisztségre a jövő ősszel esedékes országos választáson. Noha Angela Merkel még nem jelentette be, hogy negyedik alkalommal is fellép a tisztség megszerzése érdekében, azt már korábban leszögezte, hogy csakis akkor jelölteti magát ismét, ha mindkét kereszténypárt támogatja.

Az immár jó ideje húzódó nézetkülönbségek ellenére a két párt legalább a nyilvánosság felé az egységet igyekszik bizonygatni. Az egykori nyugatnémet törvényhozás bonni üléstermében tartott úgynevezett Németország kongresszuson szerdán valamennyi felszólaló a közös álláspontok kidomborításán fáradozott és a bevándorlást illetően mindkét párt csupán szabályozást emlegetett, anélkül azonban, hogy a felső határt szóba hozta volna.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×