A berlini kormányban résztvevő két kereszténypárt között húzódó viszályra jól rávilágít, hogy elnökeik úgy döntöttek, jobb ha idén nem jelennek meg testvérpártjuk vezetőségének értekezletén. Igaz, a Keresztényszociális Uniót már korábbi években sem mindig a pártelnök képviselte, arra azonban nem volt példa, hogy a Kereszténydemokrata Unió vezetője nem kapott volna meghívást a testvérpárt legfontosabb évi találkozójára.
Angela Merkel távolmaradását a pénteken, Münchenben megnyíló pártkongresszustól, a Keresztényszociális Unióban kulcsszerepet játszó Gerda Hasselfeldt azzal indokolta, ez így jobb talán, mert még előállhatott volna az a helyzet, hogy egyes küldöttek Münchenben számon kérik a kancelláron, miért nem történt eddig döntés a bevándorlók számának törvényi korlátozásáról.
Jól értesült források szerint a hét végi kongresszuson szóba kerül az is, hogy a Keresztényszociális Unió támogassa-e Angela Merkel jelölését a kancellári tisztségre a jövő ősszel esedékes országos választáson. Noha Angela Merkel még nem jelentette be, hogy negyedik alkalommal is fellép a tisztség megszerzése érdekében, azt már korábban leszögezte, hogy csakis akkor jelölteti magát ismét, ha mindkét kereszténypárt támogatja.
Az immár jó ideje húzódó nézetkülönbségek ellenére a két párt legalább a nyilvánosság felé az egységet igyekszik bizonygatni. Az egykori nyugatnémet törvényhozás bonni üléstermében tartott úgynevezett Németország kongresszuson szerdán valamennyi felszólaló a közös álláspontok kidomborításán fáradozott és a bevándorlást illetően mindkét párt csupán szabályozást emlegetett, anélkül azonban, hogy a felső határt szóba hozta volna.