Frank Walter Steinmeier kijelentette, hogy a berlini kormány az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet élén ez év végéig tartó elnökségét főleg az intézmény reformjának előmozdítására és az ukrajnai válság rendezésére akarja felhasználni. Ennek érdekében új fegyverzet-ellenőrzési rendszer megteremtését javasolta, mert a hagyományos fegyverek európai korlátozását célzó, még 1990-ben kötött szerződés végrehajtása szétesőben van, és ezért Moszkvában is új megállapodást szorgalmaznak, következésképpen – mondta a német külügyminiszter – itt az ideje, hogy szaván fogjuk Oroszországot. Ezáltal javítható lenne a NATO és Moszkva viszonya is.
Frank Walter Steinmeier már a mai potsdami EBESZ-értekezlet előtt egy sajtónyilatkozatban kifejtette, hogy a leszerelés érdekében elsősorban a katonailag érzékeny térségekben, mint a Baltikum is, meg kellene szabni a katonaság létszámának, valamint a hadászati eszközök mennyiségének felső határát.
A német külügyminiszter szerint Oroszország az Ukrajnához tartozó Krím-félsziget bekebelezésével durván megsértette az európai békerend alapelveit, mégis úgy vélte, hogy Moszkvával szemben változatlanul a NATO nemrég tartott varsói csúcsértekezletén is megerősített korábbi módszert kell alkalmazni, amely az elrettentes és az enyhülés kettős stratégiáján alapul.
Ezért nemcsak a NATO keleti határvidékének mindenki számára látható megerősítésére van szükség, hanem konkrét ajánlatok előterjesztésére is, az Oroszországgal való együttműködés érdekében.
Erre a kancellár is utalt, aki a hét végén úgy vélte, hogy az ukrajnai kérdés megoldását célzó minszki megállapodás betartása esetén fokozatosan fel kell oldani a Moszkvával szemben életbe léptetett nyugati megtorló intézkedéseket.
Noha az EBESZ csütörtöki potsdami értekezletén nem várható konkrét döntés, diplomáciai források szerint a megbeszélések lendületet adhatnak az európai leszerelés jó ideje elakadt folyamatának.