Ahogy ilyenkor lenni szokott, a Pakisztánban és Afganisztánban hosszú évek óta jelen lévő tálibok és a helyüket átvenni kívánó Iszlám Állam is magának akarta a kétes propaganda-dicsőséget. Mindkét szervezet – így a távoli földeken harcoló szunnita Iszlám Állam is – magára vállalta a pakisztáni Ketta egyik kórházában végrehajtott mészárlást.
Az öngyilkos merénylő újságírók és jogászok tömegébe férkőzött be, akik egy a városban hétfőn agyonlőtt ismert ügyvédet gyászoltak.
Az állami kézben lévő Civil Hospital vezetői szerint legkevesebb 70 embert ölt meg és több, mint 110-et megsebesített.
Tévéfelvételeken az lehetett látni, hogy az emberek a halottakon és sebesülteken átgázolva, pánikszerűen menekülnek a füsttel borított kórházi folyosókon. Nem világos, hogy mi lehetett a támadás valódi oka, de az utóbbi időben több jogászt is meggyilkoltak Balucsisztán tartományban.
A helyi hatóságok figyelmeztettek, hogy sok a súlyos sebesült, így a halottak száma növekedhet.
Ha igaz az Iszlám Állam hírügynökségének tartott Amaq jelentése, hogy a Közel-Keleti bázisú dzsihadista szervezetnek hűséget esküdő csoport áll a tömeggyilkosság mögött, akkor az aggasztó fejlemény lehet Pakisztán számára.
A szélsőségesek által végrehajtott erőszakos akciók nem számítanak újdonságnak az országban, de eddig helyi szervezetek és csoportok követték el a támadásokat.
Az egyik ilyen csoport, a Dzsamat-ur-Ahar gyorsan magára vállalta az akciót – a szerveződés korábban szövetségre lépett az Iszlám Állammal, majd visszatért a tálibokhoz. Kommentátorok szerint nem világos, hogy kivel is működik együtt valójában. A tálibok, az Al-Kaida és az Iszlám Állam egymás riválisai, még akkor is, ha ez a pusztító támadás áldozatai és a családtagok számára mit sem jelent.
A kórházban gyászolt legutóbbi áldozat Bilal Anvar Kaszi, a helyi ügyvédi kamara elnöke volt.
Azért szemeltek ki bennünket, jogászokat, mert mindig felszólalunk az emberek jogaiért és a demokráciáért – mondta Ali Zafar, a pakisztáni Legfelsőbb Bíróság Jogászkamarájának elnöke. A pakisztáni jogászok keddre általános sztrájkot hirdettek és közölték, hogy nem jelennek meg a bíróságokon.
Húsvétkor 72 ember halt meg, amikor egy Lahore-i parkban hajtottak végre öngyilkos merényletet szélsőségesek. Az akkori támadást is a Dzsamat-ur-Ahar vállalta magára.