eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma

„Zavart” okozott a NOB – bírálják a döntést

Nem vállalta fel a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, hogy eltiltsa a teljes orosz válogatottat a riói olimpiától az államilag szervezett doppingolás miatt. A NOB döntését Oroszországban megkönnyebbüléssel fogadták, bár az egyes szakági sportszövetségek még dönthetnek az orosz sportolók eltiltásáról.

Bár 14 nyugati ország szervezetei és sportolói – néhány kivételtől eltekintve - azért kampányoltak, hogy kollektíven büntessék meg az orosz sportolókat az országuk kormánya által támogatott doppingolás miatt, a NOB végül nem rótt ki kollektív büntetést.

A Nemzetközi Olimpiai Bizottság, amelynek elnöke, Thomas Bach Vlagyimir Putyin orosz elnök személyes barátja, az egyes sportágak szakszövetségeire hárította a döntés terhét, hogy eltiltanak-e orosz sportolókat a riói olimpiától.

A NOB ezzel szembement a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, a WADA ajánlásával, amely egy nemrég kiadott vizsgálati jelentés alapján teljes tilalmat akart az oroszokra – függetlenül attól, hogy ki doppingolt közülük és ki nem.

Az úgynevezett McLaren-jelentés ugyanis úgy találta, hogy a 2014-es szocsi téli olimpián az orosz szövetségi állam közreműködésével szedtek illegális készítményeket az orosz sportolók.

Annak ellenére, hogy a NOB nem volt hajlandó a teljes válogatott eltiltására, szigorú feltételeket szabott: az oroszoknak független, külföldi laborokban folytatott vizsgálatokkal kell bizonyítaniuk hogy nem használtak tiltott szert és a két hét múlva induló olimpia idején is szigorú ellenőrzésekre kell felkészülniük.

Az amerikai doppingellenes ügynökség, a USADA szerint a NOB „döntésével azt demonstrálta, hogy nem tud vezető szerepet játszani”, és „zavart és káoszt” okozott.

Míg a Nemzetközi Atlétikai Szövetség fenntartotta az orosz atléták eltiltását, addig a teniszezők szervezete gyorsan engedélyezte hét orosz teniszező indulását Rióban.

Ironikus módon a doppingügyet kirobbantó és arról információt szolgáltató Julia Sztyepanova nem indulhat a játékokon, mivel ő maga is doppingolt korábban.

Vitalij Mutko sportminiszter – aki nemkívánatos személy Rióban - háláját fejezte ki a NOB-nak, miközben hazájában megkönnyebbüléssel fogadták a hírt. Mutko ugyanakkor hozzátette: az orosz atlétákat eltiltották, miközben „többtucat más országbeli, korábban doppingoló atlétáról tudnak, akik ott lehetnek az olimpián”.

Alekszander Zsukov, az Orosz Olimpiai Bizottság vezetője „hatalmas nyomás alatt hozott kompromisszumos döntésnek” nevezte a NOB lépését. Az orosz versenyzőkre nem vonatkozik az ártatlanság vélelme, hanem nekik kell majd bizonyítaniuk, hogy tiszták – mondta.

Az állami kézben lévő Match TV közben az 1970-es évektől kezdve közölte doppingoláson ért amerikai versenyzők névsorát, azt állítva, hogy az amerikaiak mozgatták az orosz doppingbotrány szálait a háttérben. Szvetlana Horkina olimpiai bajnok tornász pedig arra figyelmeztette csapattársait, hogy „valószínűleg további csapdákra kell számítaniuk Rióban”.

Horkina hozzátette: ügyesen szervezett dologról volt szó, nem adtak elég időt az oroszoknak, hogy fellebbezhessenek a vádak ellen. „El kell ismernünk, hogy ellenfeleink és ellenségeink jól csinálták” – fogalmazott.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Tizenhárom év után ismét lesz Magyar Filmszemle újításokkal és nagy meglepetésekkel

Nyolc kategóriában összesen tizenhat díjat adnak át a februári filmfesztiválon. Muhi András, a Magyar Filmművészek Szövetségének elnöke az InfoRádióban elmondta: ismét versenyfesztivál lesz a Magyar Filmszemle, melyen szakmai különdíjak is gazdára találnak, továbbá az információs és panoráma szekcióban olyan alkotásokat is levetítenek, melyek rendezői nem kívánnak benevezni a versenybe, de a szakma véleményére kíváncsiak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×