Már csak egy hét maradt az EU-tagságról döntő népszavazásig, de Nagy-Britanniában leállt az egyre mérgesebb kampány.
Az országot megrázta, hogy brutálisan meggyilkolták az utcán a maradáspárti tábor egyik támogatóját, a 41 éves munkáspárti képviselő Jo Cox-ot.
Cox csütörtök reggel épp a választókerületi fogadóórájáról jött ki Birstall észak-angliai városban.
Egy szemtanú szerint egy támadó összeszurkálta a képviselőt, majd háromszor rálőtt. A segítségre siető 77 éves férfi is megsebesült.
Egyes jelentések szerint Cox az elmúlt hónapokban több fenyegető üzenetet is kapott.
A kétgyermekes anya halálát az egész brit politikai elit elítélte. David Cameron, a rivális konzervatív párt Miniszterelnöke a politikai élet felemelkedő csillagának nevezte az ellenzéki képviselőt. „Most helyénvaló, hogy felfüggesszük a kampányt.
"Ezekben a borzalmas órákban Jo családjára és választóira gondolunk” – mondta, amikor bejelentette, hogy nem megy el az unióban való maradást népszerűsítő gibraltári rendezvényre.
Nem világos, hogy a tragédia hogyan befolyásolja majd a britek szavazási kedvét. Felmérések szerint egy héttel a referendum előtt a kilépéspárti tábor legalább ötszázalékos előnyre tett szert, ami testközelbe hozza a Brexitet. Az ingadozók azonban esetleg Jo Cox iránti szimpátiából a maradásra szavazhatnak.
Jeremy Corbyn, a Munkáspárt vezére arról beszélt: bár a Jo Cox életét kioltották, a munkáját tovább folytatják. „A gyűlölet nem old meg semmit, a megoldást csak az hozza el, ha összefognak az emberek” – mondta.
A képviselőnő a nemzetközi programjairól ismert globális jótékonysági szervezet, az Oxfam egyik politikai igazgatója volt. Tavaly választották be a parlamentbe és ismert volt arról, hogy szót emelt a szíriai polgárháború áldozataiért.
Férje, Brendan és két gyereke részt vett azon a szerdai rendezvényen, amelyen az EU-tagság hívei egy kisebb flottával a westminsteri parlament elé hajóztak és ott szópárbajt vívtak a Brexit-hívek hajóin érkezett aktivistákkal.
A rendőrség egy Thomas Mair nevű 52 éves férfit vett őrizetbe a gyilkosság miatt. Szomszédai azt mondták: soha nem gondolták volna, hogy a csendes és magányos ember erőszakos lehet.
Helyi szemtanúk szerint a férfi a „Nagy-Britannia mindenekelőtt” jelszót kiabálta a támadás idején.
Az azonos nevű, Brexit-párti szélsőjobboldali szervezet ezt pletykának minősítette, a támadást pedig elítélte és azt mondta, hogy nem volt köze hozzá.
Az Independent című lap szerint viszont Mair tagja volt a szélsőjobbos Springbok Clubnak, amely az egykori dél-afrikai apartheid-rendszer és az EU-ból való kilépés mellett kampányolt. A Telegraph című lap azt emelte ki, hogy a férfinek mentális problémái voltak.