eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina

Zavarodott, nem pedig dzsihádista lehetett az orlandói gyilkos

Az FBI és Barack Obama elnök szerint részben az internet radikalizálta az orlandói melegbárban több tucat embert lemészárló Omar Mateent. Bár az Iszlám Állam sietett magára vállalni a vérengzést, a hatóságok szerint az okokat inkább a támadó gyakran egymásnak is ellentmondó nézetei között kell keresni.

A kívülálló zavarodottsága és haragja lehet a motiváció – ezt sugallják a floridai klubban vérengző támadóról napvilágra kerülő információk.

Az amerikai hatóságok egyelőre elutasítják azt a lehetőséget, hogy az orlandói szórakozóhelyen 49 embert halomra gyilkoló és amerikai születésű Omar Mateent valóban a dzsihádista ideológia vezette volna.

Szemtanúk szerint a nős és egygyermekes családapa évek óta időről-időre feltűnt a meleg klubban és egy melegeknek szóló online randi alkalmazáson is profilt hozott létre.

Az FBI – amely többször is kihallgatta, de nem tudta előrejelezni a brutális támadást – azt mondta: Mateen egymás esküdt ellenségeinek számító iszlamista csoportok mellett is hitet tett.

„Egyelőre nincs jele annak, hogy a tervet az Egyesült Államokon kívülről vezényelték volna le vagy hogy Mateen bármiféle hálózat tagja lett volna” – mondta James Comey, az FBI igazgatója.

A 29 éves, és afgán szülők gyerekeként, de már Amerikában született férfi néhány éve arról beszélt, hogy rokonai vannak a szunnita támogatottságú Al-Kaidában, amely például Irakban esküdt ellensége volt az ottani síitáknak. Ugyanakkor megemlítette, hogy tagja volt a síita Hezbollahnak.

Szíriában az Irán által is támogatott Hezbollah elkeseredett harcot vívott az al-Kaidából kinőtt Al-Nuszra fronttal. Utóbbihoz csatlakozott egy floridai születésű öngyilkos robbantó is, aki iránt Mateen szimpátiát fejezett ki.

A szövevényes közel-keleti politikai helyzettel azonban nem lehetett tisztában, mivel az az orlandói Pulse klubban elkövetett vérengzés előtt Mateen felhívta a rendőrséget és azt mondta: az Iszlám Állam támogatója – amely viszont ellensége az al-Nuszrának.

Az FBI 10 hónapja kétszer is kihallgatta a Pulse-klubban végül agyonlőtt férfit, de azt mondta: nem talált bűncselekményre vagy radikális szervezettel való kapcsolatra utaló nyomot.

Miközben néhány kommentátor és a nyomozók a gyűlöletnek a közvélemény többségét valószínűleg nem érdeklő mélyebb okait kutatja, a vérengzés gyorsan politikai üggyé változott.

Donald Trump, a Republikánus párt ellentmondásos potenciális elnökjelöltje közölte: elnökként felfüggesztené a bevándorlást több országból és azonnal lemondásra szólította fel Barack Obama elnököt.

A laza fegyvertartási szabályok ellen kampányoló aktivisták viszont az kedvenc ellenségüknek, a Fegyvertartók Szövetségének mentek neki. Trump várható ellenfele, Hillary Clinton pedig azt mondta: nem a muszlimokat kell démonizálni, hanem be kell tiltani a háborús fegyverek eladását.

Omar Mateen egy AR-15-ös félautomata fegyverrel kaszálta le a Pulse klubban egy latin-amerikai zenés estre összegyűlt vendégeket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Donald Trump nagy győzelme - "A gazdaság, te hülye!"

Donald Trump nagy győzelme - "A gazdaság, te hülye!"

„A gazdaság, te hülye!” – ez az elhíresült szlogen, amelyet James Carville politikai stratéga talált ki, segített Bill Clintonnak 1992-ben legyőzni George H.W. Bush elnököt, és most egy újabb amerikai elnökválasztási eredményre ad magyarázatot. A gazdaság kiemelt szerepet játszott az idei választáson, megteremtve a feltételeket nemcsak ahhoz, hogy Donald Trump legyőzze Kamala Harrist, és hogy a republikánusok megszerezzék az irányítást a szenátus és a képviselőház felett, hanem esetleg ahhoz is, hogy egy ellenelit új hatalmi struktúrát vezessen be.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×