eur:
399.12
usd:
366.89
bux:
87872.68
2025. március 16. vasárnap Henrietta
Nyitókép: Unsplash.com

A csillagászat egykor a túlélést biztosította, most a túlélése mellett érvel

A csillagászat az őskorban és az ókorban alapvető, a túlélést befolyásoló tényező volt, ma már nehezebben fedezheti fel a hétköznapi ember a szerepét, pedig ott van jó néhány minden nap használt eszközünkben – mondta az InfoRádióban Kereszturi Ákos csillagász, és arról is beszélt, miért fontosak ma is újabb csillagászati kutatások és felfedezések.

Lehet-e olyan gazdasági és társadalmi szerepe a csillagászatnak a napjainkban, mint az ókorban volt? Erre a kérdésre adják meg a választ legújabb cikkükben a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének kutatói. Az egyik szerző, Kereszturi Ákos az InfoRádióban felidézte, hogy a csillagászatnak kezdetben sokkal nagyobb hétköznapi szerepe volt. "A csillagászati mérések alapján sikerült megmondani, hogy hány óra van, hogy az évben hol vagyunk, milyen évszak van, illetve, hogy a Föld bolygón hol vagyunk, ez már az őskorban is a túlélést biztosította, hogy tudjuk a helyünket térben és az időben" – mondta.

Ezekhez mérhető társadalmi és gazdasági szerepe, haszna most is van a csillagászatnak, de a szerepe megváltozott, mert egyrészt az emberi tudás és képesség óriási mértékben megnőtt, másrészt az új információk is nehezebben vehetők észre. Példaként említette a csillagász, hogy amikor az ember vezet, nem biztos, hogy eszébe jut, hogy GPS-műholdak alapján határozza meg a helyzetét az autós navigáció. "Most is nagyon sok részben hat a csillagászat a mindennapi életünkre, de nem azon a közvetlen vagy jól látható módon, mint mondjuk az őskorban" – emelte ki a szakember, és hozzátette, a csillagászati felfedezések és kutatások haszna csak fokozatosan jelenik meg a hétköznapi életünkben, és ma már nem is gondoljuk, hogy milyen felfedezés állt például a wifi, a telefonunkban lévő kamera vagy a repülőtéri röntgenkészülék mögött, pedig ezek is mind csillagászati fejlesztésekből indultak.

Kereszturi Ákos jelezte, a csillagászat mint tudományág is küzd azzal a problémával, hogy egy-egy felfedezésének nem közvetlenül és azonnal van társadalmi-gazdasági haszna, hanem akár évtizeddel vagy évszázadokkal később. "Sajnos a csillagászatnál, mint a legtöbb alapvető jelenséget vizsgáló tudományterületnél, fizikánál, kémiánál, el kell fogadni, hogy az alapkutatásból a konkrét, forintokra lefordítható eredmény csak sokkal később lesz, de ha nem invesztálunk be az elején, akkor az a későbbi gazdasági hasznot eredményező dolog nem fog megszületni, vagy nem nálunk fog megszületni" – mondta. A csillagász szerint ezt egy nagyon hosszú távú befektetés, és ennek a jelentőségét szerinte sokszor a döntéshozók sem értik.

"Az emberi tudat és a megismerés folyamatának lassú, rögös és újra próbálkozó, sok esetben elbukó és újra felálló jellegéből adódik, hogy erre hosszú távú befektetésként kell tekinteni, de ha visszanézünk a történelmi múltra, akkor látjuk, hogy ahol megtörtént az invesztíció és fenntartható volt a rendszer, ott bizony jöttek az eredmények, méghozzá nem is rettentő hosszú távon" – mondta Kereszturi Ákos, és jelezte, a kutatók vágynak az igazi kihívást jelentő feladatokra, és ezek viszik előre az emberiséget. A csillagászati kutatások szerinte fontosak a tudomány, a civilizáció fejlődése szempontjából, mert olyan dolgokat fedez fel, amit hétköznapi gondolkodással nem lehet megfejteni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A klímaváltozás miatt lépnek a biztosítók: a veszélyes helyeken magasabb lesz a díj

A klímaváltozás miatt lépnek a biztosítók: a veszélyes helyeken magasabb lesz a díj

Los Angelesben hónapokkal a tűzvész előtt a biztosítók a magas kockázat miatt felmondták az ingatlanok tűzkárbiztosítását. Kaliforniában hurrikánra nem lehet biztosítást kötni, megfizethetetlen lenne. E példákkal illusztrálta az InfoRádióban Szikszai József, a Generali kárrendezési igazgatója, milyen hatása van a klímaváltozásnak a biztosítási piacra.

A Liverpool elveszítette a Ligakupa döntőjét

A Liverpool – elsősorban gyenge támadójátéka miatt – 2-1-re kikapott a végig agresszíven, erőteljesen és gyorsan játszó Newcastle Unitedtől. Chiesa szépítő gólja túl későn esett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.17. hétfő, 18:00
Kiss J. László
a Budapesti Corvinus Egyetem professzor emeritusa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×