eur:
411.35
usd:
392.55
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Shot of Data Center With Multiple Rows of Fully Operational Server Racks. Modern Telecommunications, Cloud Computing, Artificial Intelligence, Database, Supercomputer Technology Concept. Shot in Dark with Neon Blue, Pink Lights.
Nyitókép: Getty Images/gorodenkoff

Hihetetlenül erős szuperszámítógépet terveznek Japánban, de van egy kis bökkenő

A 2030-ra tervezett "zéta-osztályú" szuperszámítógép ezerszer gyorsabb lenne a jelenleg legerősebbeknél, azonban akkora lenne az energiaigénye, amit jelenleg még nehéz lenne fedezni.

Japán nem titkolja, hogy továbbra is vezető szerepet kíván betölteni a mesterséges intelligencia fejlődésében, így mérnökeik hamarosan elkezdik építeni az első "zéta-osztályú" szuperszámítógépet - írja az Interesting Engineering cikke nyomán az Index. Úgy becsülik, a projekt költsége 750 millió dollár, azaz körülbelül 262,7 milliárd forint lesz.

A japán Oktatási, Kulturális, Sport-, Tudományos és Technológiai Minisztérium közleménye szerint a számítógép a világon először zetaFLOP sebességgel működik, ami olyan teljesítmény, amihez foghatót eddig még nem tapasztalt a világ. Jelenleg a legerősebb számítógépek exaFLOP-szinten működnek, ez másodpercenként több mint egy kvintrillió (egy 1-es után 18 nulla) műveletet képes végrehajtani.

Ehhez képest egy zetaFLOP szuperszámítógép egy másodperc alatt egy szextrillió (egy 1-es után 21 nulla) műveletet hajthat végre.

Mint írják, ez az elképesztő méretű kapacitásnövekedés lehet az, ami előrébb viheti Japánt a mesterséges intelligencia és a tudományos kutatás legösszetettebb kihívásainak megoldásai felé.

A Fugaku Next a jelenlegi japán szuperszámítógépet, a Fugakut váltja majd, ami 2022-ig számított a világ leggyorsabb komputerének. Az amerikai Fronier fosztotta meg ettől a címtől, így a már létező japán gép "csak" a negyedik a ranglistán. A Fugaku Next fejlesztését a Riken és a Fujitsu végzi, amelyek az előzőt is létrehozták.

Várhatóan az új szuperszámítógép is Fujitsu alkatrészekből épül majd fel, és a két szuperszámítógép kompatibilis lesz egymással. Van azonban egy még meg nem oldott probléma:

A Fugaku Next működtetéséhez gigantikus mennyiségű energiára lesz szükség, konkrétan annyira, amit 21 atomerőmű lenne képes fedezni.

A lap azt írja, amíg ezt a nehézséget nem sikerül áthidalni, addig a Fugaku Nextet egyszerűen nem lehet majd használni, úgyhogy a fejlesztőknek elsősorban erre kell koncentrálniuk.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×