eur:
408.06
usd:
374.99
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Unsplash

Az állatlaboratóriumok felelőtlensége súlyos egészségügyi következményekkel járhat

Ausztrál és új-zélandi kutatók egy friss tanulmányban bemutatták, milyen hatása lehet annak, hogy az állatkísérleteket lebonyolító laboratóriumokban ellenőrizetlenül kezelik az állatoknak sokszor indokolatlanul adagolt antibiotikumokat.

Az Ausztráliában és Új-Zélandon végzett felmérés során 95 laboratóriumot vizsgáltak meg, amelyek 71 százalékában rutinszerűen alkalmaztak antimikrobiális szereket - írja a The Guardian cikke nyomán a Portfolio. Elterjedt gyakorlatok közé tartozik a rágcsálók ivóvizébe történő antibiotikum-adagolás.

A vizsgálatok szerint a laborokban a gyógyszerrel szennyezett ételt és vizet sokszor nem megfelelő módon ártalmatlanítják.

Mint írják, a Plos One folyóiratban megjelent tanulmány szerint ezek az átgondolatlan gyakorlatok tovább erősíthetik a már jelenleg is világszerte egészségügyi gondokat okozó antibiotikum-rezisztenciát. Ennek az az oka, hogy a betegségek ellen bevetett antibiotikumok nem maradnak örökké hatékonyak a kórokozók ellen, azok ugyanis folyamatosan alkalmazkodnak a gyógyszerekhez, így újabb és újabb készítményekre van szükség.

A tanulmány szerzője, Rebecca Wilcox szerint az állatlaboratóriumok szigorú hatósági ellenőrzés nélkül jutnak antibiotikumokhoz, és olyan esetekben is alkalmazzák azokat, amikor az nem lenne indokolt.

A kutatás rávilágít arra is, hogy a létesítmények 81 százaléka a rágcsálók gyógyszeres vizét kezeletlenül a lefolyóba önti.

A kutató szerint ez az eljárás aggodalomra adhat okot, ugyanis a szennyvízzel a környezetbe jutó antibiotikumok tovább fokozhatják a kórokozók ellenállóképességét.

Az Ausztrál Nemzeti Egyetem munkatársa, Sanjaya Senanayake kiemelte, hogy 2050-re a becsült adatok szerint évente 10 millió haláleset lesz köthető az antimikrobiális rezisztenciához, ez pedig a rák okozta halálesetek számát is meghaladja. A tanulmány szerzői azt remélik, hogy eredményeik tudatosságra ösztönzik a kutatókat és a döntéshozókat az antibiotikumok felelősebb használata terén.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×