eur:
411.12
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Felbocsátják az Astrobotic amerikai vállalat Peregrine holdraszálló egységét a világűrbe juttató Vulcan Centaurt, a United Launch Alliance amerikai vállalat nagy teherbírású hordozórakétáját a floridai Cape Canaveral Kennedy Űrközpontjában 2024. január 8-án. A Boeing és a Lockheed Martin közös vállalkozásaként létrehozott ULE vadonatúj Vulcan űrrakétájának küldetése, hogy az 1972-es Apollo-misszió óta először ismét amerikai robotot juttasson el égi kísérőnkre. A Peregrine (Vándorsólyom) a tervek szerint február 23-án landol a Hold felszínén minta- és adatgyűjtés céljából.
Nyitókép: MTI/EPA/Cristobal Herrera Ulashkevich

Kiderült, mi okozta a Peregrine és a magyar űreszköz vesztét

Egy amerikai magáncég januárban egy űrrakétával próbálta meg a Holdra juttatni az általa kifejlesztett Peregrine nevű holdraszállót, de néhány órával az indulást követően meghibásodott a hajtóműrendszer, aminek következtében rendkívül sok üzemanyagot veszített az űrjármű. Emiatt a cég nem tudta megvalósítani a tervezett landolást a Holdon.

Több mint ötven évvel az Apollo–17-küldetés után az amerikaiak az év elején újra leszállóegységet küldtek a Holdra, de a Peregrine küldetése kudarccal végződött. Nemrég kiadtak egy jelentést, amelyből kiderült, mi okozta a hajtóműrendszer meghibásodását. A hvg.hu felidézi, hogy az Astrobotic Technology nevű amerikai magáncég holdszondájából néhány órával az indulást követően szivárogni kezdett az üzemanyag, így nem lehetett megvalósítani a tervezett landolást a Holdon, hanem visszafordították a Föld irányába a szondát, amely a légkörbe belépve elégett, fedélzetén egy magyar időkapszulával. Egyedüli magyar cégként ugyanis képletesen a budapesti székhelyű Puli Space Technologies is helyet helyet az egység fedélzetén. A Puli időkapszulája, a Téridő Plakett egy kerámiatábla volt, amelynek eredeti példányát a hallstatti sóbányában helyezték el, alumíniumból készült másolatát pedig az űrszonda fedélzetén.

A plakettre szövegeket gravíroztak, köztük az Aranycsapat története, Weöres Sándor életműve is olvasható volt rajta, és olyan kortárs magyar tudósok munkásságát is ismertették a felületén, akik kutatásaikkal hatással voltak vagy vannak az emberiség jövőjére.

A friss jelentés szerint egy PCV2 nevű nyomásszabályozó szelep hibája okozta a Peregrine vesztét.

A space.com azt írja, a PCV2 elvesztette a tömítőképességét. A hiba a szelepben lévő csavarmenetes alkatrészekben keletkezhetett a nagy vibráció miatt. A rázkódás következtében a szelepen belül működésképtelenné vált egy tömítés. A jelentés szerint a PCV2 – és társa, a PCV1 – volt felelős a gáznemű hélium áramlásának szabályozásáért az egyes tartályok között. A hiba miatt azonban ez nem működött megfelelően.

A jelentés külön kiemeli, hogy a PCV2 ismert kockázat volt. Először is azért, mert az Astrobotic Technology 2022 augusztusában – amikor már zajlott a szonda összeszerelése – beszállítót váltott ennél a komponensnél, ugyanis az eredeti PCV-alkatrészek visszatérően meghibásodtak.

A váltást követően azonban az új PCV1 is szivárogni kezdett, amit javítottak is, mert könnyen hozzáférhető helyen volt.

A PCV2-ről ugyanakkor utóbbi nem volt elmondható, így azt már nem tesztelték, mivel az eszköz mélyén volt.

Az Astrobotic Technology azt tervezi, hogy jövőre Griffin néven egy újabb küldetést indít a Holdra. A tervek szerint a héliumot szabályozó rendszereknél lesz egy tartalékrendszer is arra az esetre, ha az első meghibásodna.

(A nyitóképen: felbocsátják az Astrobotic amerikai vállalat Peregrine holdraszálló egységét a világűrbe juttató Vulcan Centaurt, a United Launch Alliance amerikai vállalat nagy teherbírású hordozórakétáját a floridai Cape Canaveral Kennedy Űrközpontjában 2024. január 8-án.)

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet az a Gazprom szállít, akinek a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli a pénzügyeit. Magyarország külügyminisztériuma már vizsgálja az orosz bankkal szembeni amerikai szankciók esetleges hatását, az amerikai pénzügyminisztérium azonban figyelmeztetett: aki a szankcionált bankokkal levelező kapcsolatot tart fenn, az "jelentős szankciós kockázattal" szembesülhet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×