Infostart.hu
eur:
399.62
usd:
341.85
bux:
99921.45
2025. július 12. szombat Dalma, Izabella
This artist’s impression shows what the very distant young galaxy A2744_YD4 might look like. Observations using ALMA have shown that this galaxy, seen when the Universe was just 4% of its current age, is rich in dust. Such dust was produced by an earlier generation of stars and these observations provide insights into the birth and explosive deaths of the very first stars in the Universe.
Nyitókép: ESO/M. Kornmesser

Eddig példátlan dologra bukkantak a távoli űrben

Furcsa, újraéledt galaxist figyeltek meg a kutatók nemrég a James Webb űrteleszkóppal, amelyben 20 millió év szünet ismét megindult a csillagképződés. A jelenség a szakértők szerint megmagyarázhat egy rejtélyt a galaxisokkal kapcsolatban.

„Láttunk már olyan galaxisokat, amelyekben felgyorsult a csillagképződés, és olyanokat is, amelyekben megállt. De ez az első eset, hogy olyan galaxist láttunk, amelyben a folyamat hosszú időre leállt, majd képes volt újraindulni. Ez olyan, mintha a galaxis megfiatalodott volna” – mondta a Guido Roberts-Borsani, a Genovai Egyetem csillagásza.

Roberts-Borsani és kollégái a James Webb űrteleszkóppal vizsgálták a A2744-YD4 nevű galaxist, amely jelenleg olyan állapotban van, amilyenben körülbelül 650 millió évvel az ősrobbanás után lehetett. A kutatók fiatal, fényes és halványabb, idős csillagok nyomait is felfedezték benne, amire korábban nem volt példa egyetlen galaxis esetében sem – írja a hirado.hu a New Scientist alapján.

A megfigyelt csillagok kora arra utal, hogy a galaxis 100 millió év folyamatos aktivitás után nagyjából 20 millió évre abbahagyta a csillagtermelést, utána viszont újrakezdte.

A kutatók szerint az egyedülálló jelenség kétféleképpen is magyarázható. Egyrészt betudható annak, hogy a galaxis összeolvadt más galaxisokkal, ezáltal friss löketet adva a csillagképződésnek. Másrészt a szupernóva-robbanások által a galaxisból kilövellt, majd visszatérő gázokkal is magyarázható a galaxis feltámadása.

Mivel hasonló folyamatot korábban még nem sikerült megfigyelni, így ez kulcsfontosságú lehet a távoli galaxisok működésének megértéséhez.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.14. hétfő, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Az USA józan ész nélkül szórja a pénzt, míg Németország sikeres lehet

Az USA józan ész nélkül szórja a pénzt, míg Németország sikeres lehet

Az elmúlt hetek az Egyesült Államokban és Németország is fontosak voltak a költségvetés szempontjából. Az USA-ban a kongresszus mindkét háza elfogadta Donald Trump „nagy, gyönyörű törvényét”, amelyet az elnök július 4-én, a függetlenség napján írt alá. Németországban eközben Friedrich Merz kancellár kormánya megállapodott a 2025-ös költségvetésről és a kiadási oldal évtized hátralévő részére vonatkozó pályájáról. Mindkét országban nagyobb költségvetési hiányt és magasabb adósságot irányoznak elő, de nagyjából ennyi a közös bennük.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. július 12. 08:16
×
×
×
×