eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Parlagfüvet vág egy közmunkás Nagyszénás belterületén 2013. július 29-én. A hatóság július 1-jétől eljárást indít azok ellen, akik elmulasztják a parlagfű-mentesítést.
Nyitókép: MTI Fotó: Rosta Tibor

Egy ostoba tévhitet oszlattak el a parlagfűről szegedi kutatók

Biztosan nem gyógynövény a parlagfű, teája mérgező lehet, károsítja a belső szerveket - állítják a Szegedi Tudományegyetem kutatói.

A Szegedi Tudományegyetem kutatói vizsgálták meg a parlagfű tartós alkalmazásának veszélyeit. Ennek tették ezt azért, mert egyre többen nem veszélyes gyomnak, hanem értékes gyógynövénynek tekintik, a teáját is, a hajtását szárazon vagy nyersen különféle betegségek kezelésére és megelőzésére alkalmazzák - írja az egeszsegkalauz.hu.

Akik a parlagfüvet "ősi gyógynövényként" tartják számon, azok tévesen feltételezik, hogy annak latin neve, az "Ambrosia artemisiifolia" is csodálatos hatásaira utal. Az ambrózia ugyanis a görög mitológiában az isteneknek halhatatlanságot adó étke. Ám a parlagfűnek semmilyen köze sincs az ógörög istenekhez: nevét Carl von Linné botanikustól az 1700-as években kapta az Amerikából mintegy 100 éve Európába behurcolt, virágporával jelentős allergénnek minősülő gyomnövény.

Az eredményeiket bemutató cikk a PLoS One tudományos folyóiratban is megjelent. A szakcikk szerzői, az SZTE kutatói – Kiss Tivadar, Szabó Andrea, Oszlánczi Gábor, Lukács Anita, Tímár Zoltán, Tiszlavicz László, Csupor Dezső – tapasztalataikat közérthető formában a kodpiszkalo.blog.hu oldalon is közzétették.

A szegedi kutatók nem állítják, hogy a parlagfűnek a patkánykísérletekben észlelt toxikus hatása embernél is kialakul, de a vegyületek toxikus hatásai általában minőségileg hasonlóak kísérletes állatokban és emberben. A szegedi kutatók eredményeit figyelembe véve kijelenthető: a parlagfű fogyasztása nem tekinthető biztonságosnak egészen addig, míg további, széleskörű toxikológiai vizsgálatok nem támasztják alá ezt.

Címlapról ajánljuk
Szárad a Hortobágy: egyre nagyobb bajban a gazdák a klímaváltozás miatt

Szárad a Hortobágy: egyre nagyobb bajban a gazdák a klímaváltozás miatt

A korábbi évtizedekhez képest 30-40 nappal előbb kell behajtani az állatokat a pusztáról, mert nyaranta úgy kiszárad a Hortobágy, hogy a legelőkön nem találnak elég táplálékot – mondta az InfoRádióban Ecsedi Zoltán, a Hortobágyi Természetvédelmi Egyesület munkatársa. Arról is beszélt, hogy egy olyan gazdának, aki száz szarvasmarhát tart, ez 3-4 millió forint plusz terhet jelent.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot

Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot

A Severe Weather Europe szakportál által közölt, hosszú távú időjárási modellezések alapján a tavasz végén, valamint a nyár legelején a szokottnál nagyobb mennyiségű csapadék várható Európában, míg júliusban és augusztusban különösen száraz időre és gyakrabban jelentkező hőhullámokra lehet számítani a kontinens középső területein, beleértve Magyarországon is. A nyárra várható aszály egyáltalán nem jó hír hazánk számára, ugyanis a relatíve kevés csapadékkal járó tél után már jelenleg is kritikusan alacsony szinten áll a talajvíz az országban, amelyre már a hazai szakemberek is felhívták a figyelmet korábban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×