eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Fellövik a Hosszú Menetelés hordozórakétát a hozzá kapcsolt Sencsou-18 űrhajóval, fedélzetén Li Kuang-szu, Je Kuang-fu és Li Cung űrhajósokkal a Kanszu északnyugati tartománybeli Csiucsüan űrközpontjában 2024. április 25-én. A három tajkonauta a hat hónapos küldetésre indul a Tienkung (Mennyei palota) nevű kínai űrállomásra, ahol űrsétákat tesznek, valamint tudományos kísérleteket és karbantartást is végeznek majd. Az 1993-ban alapított Kínai Nemzeti Űrügynökség először 2003-ban küldött embert a világűrbe.
Nyitókép: MTI/AP/Andy Wong

Három kínai űrhajós vette célba a Mennyei Palotát

Útnak indította Kína csütörtökön este három űrhajósát a Tienkung (Mennyei Palota) űrállomásra, hogy leváltsák a tavaly október óta az állomáson tartózkodó háromtagú legénységet – közölte az űrrepülési programért felelős kínai ügynökség.

A Sencsou-18 űrhajót szállító Hosszú Menetelés-2F hordozórakéta helyi idő szerint este 20 óra 59 perckor emelkedett a levegőbe a Kína északnyugati Kanszu tartományában található Csiucsüan műholdindító központból – közölte az ügynökség.

A három űrhajós hat hónapig marad a Tienkung űrállomáson, különböző tudományos, űrkutatási és űralkalmazási kísérleteket végeznek a Föld körüli pályán, valamint többször tesznek majd űrsétát is – tették hozzá, kiemelve, hogy a kutatások keretében halakkal is kísérleteznek majd, hogy többet tudjanak meg a gerincesek űrben történő tenyésztéséről.

Kína 2003-ban indította el első űrhajósát, és ezzel az Egyesült Államok és a Szovjetunió után a harmadik nemzet lett, amely embert juttatott az űrbe. Peking céljai között szerepel, hogy 2030-ra megvalósítsák az emberes holdra szállást, 2035-re pedig egy kutatóbázis elkészítését tervezik a Holdon.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×