A NASA közleménye szerint a Juno 2023 decemberében és 2024 februárjában rendkívül közel repült az Ióhoz, mintegy 1500 kilométerre került a felszíntől, és elkészítette az eddigi legpontosabb felvételeket a hold éghajlatáról és földrajzáról.
Az Io felszínén hemzsegnek a vulkánok, és néhányat működés közben tudtak elkapni.
„Méréseink így teljesen új képet festenek a Jupiterről és holdjairól, az összeállításukról és a történelmükről” – nyilatkozta Scott Bolton, a Juno vezető kutatója. A vg.hu összefoglalója szerint a felvételen látható volt egy 200 kilométer széles lávató, a Loki Patera, valamint egy óriási obszidiánhegység is, amelynek felszíne olyan sima, mintha üvegből lenne.
A Juno mikrohullámú sugárzást mérő műszere által gyűjtött adatokból készített térképek azt mutatják, hogy az Io felszíne nemcsak viszonylag sima a Jupiter többi holdjához képest, hanem a pólusok sokkal hidegebbek, mint a középső, vulkanikus szélességi körök.
We need your help to @DoNASAScience.
— NASA (@NASA) April 21, 2024
All are welcome to search for worlds beyond our solar system, process images of Jupiter and its moons, or share observations of Earth to help validate satellite data. Dive into a subject this #CitSciMonth: https://t.co/NesNpz3YDn pic.twitter.com/SuoUjNwDM0