Az elmúlt hónapokban tapasztalható geológiai aktivitás után csütörtök hajnalban újabb "vulkán" tört ki Izlandon.
Harangi Szabolcs, az ELTE tanszékvezető egyetemi tanára, az MTA levelező tagja, a Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója, a HUNREN-ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport vezetője először is azt tisztázta, újabb vulkánról van-e szó.
"Továbbra sincs igazán vulkán, hanem
van egy hasadékzóna, amely hol itt, hol ott reped fel, és ömlik ki a bazaltos láva,
tehát ez egy tektonikailag aktív terület, ami kapcsolódik Izland sajátos helyzetéhez, nevezetesen, hogy két hatalmas kőzetlemez határán van, és most azt az időszakot éljük, hogy reped, hasad a két kőzetlemez határán a földfelszín, és ezekhez a tektonikai eseményekhez most úgy tűnik, hogy havonta egy rövid életű vulkáni működés is kapcsolódik" – részletezte.
Mint tisztázta, Izlandon távolodnak egymástól a kőzetlemezek, "szétfeszítő erő van a Reykjanes félszigeten, több hasadékzóna van", ezen jön fel a magma, amely feszítő ereje húzza szét a földet.
"Az elmúlt időszakban azt tapasztaltuk, hogy folyamatosan töltődik fel, nyomul fel a magma a földkéregben, és ez azt jelentette, hogy napi nyolc millimétert emelkedett a földfelszín, és lehetett ezt már előre jelezni, hogy ebből ismét vulkánkitörés lesz, és ez valóban bekövetkezett" – mondta vulkanológus, és kiemelte: az eseménysorozat veszélyességét az adja, hogy ez a vulkáni működés Izland turisztikailag egyik leglátogatottabb létesítménye, a Kék Lagúna közelében zajlik, egy geotermikus erőmű is van ott.
A kürtő még mindig aktív, a kifolyó láva megtett 500 métert óránként – összesen 5 kilométert –, átvágva vízvezetéket, 30 ezer embert bajba sodorva a félszigeten, még a repülőteret is veszélyeztetve.
A fűtés is akadozik
manapság a veszélyeztetett geotermikus erőmű helyzete miatt, de Harangi Szabolcs elmondása miatt a "kisebb krízishelyzetben" remekül helytáll a lakosság és a helyhatóságok is.
Az izlandiak évszázadok óta együtt élnek a vulkánokkal, meg ezekkel a kitörésekkel, sőt az ezeket kísérő földmozgásokkal, földrengésekkel is. A folyamatba beavatkozni semmilyen módon nem lehet, csak együttélni vele és védekezni.
"Csütörtökön félórás előjel volt mindössze, de hozzáteszem, hogy már napok óta figyelmeztettek a hatóságok, hogy bármikor bekövetkezhet, csak kérdés, hogy pontosan hol lesz a helye. Igazán a védekezésnek ez az egyetlen módja" – mutatott rá.