eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Archaeology: a thin layer stripping.One of the stages of excavation
Nyitókép: Krugloff/Getty Images

100 ezer éves emberi lábnyomokat fedeztek fel Marokkóban - veszélyeztetett területen

Legalább 80, körülbelül százezer éves emberi lábnyomot találtak régészek Északnyugat-Marokkóban. A szakemberek szerint Afrika északi részén, valamint a Földközi-tenger déli térségében ezek a legrégebbi fellelt Homo sapiens-lábnyomok.

A lábnyomokra egy marokkói, francia, spanyol és német régészekből álló csoport bukkant 2022-ben a Tangertől 90 kilométerre délre, a tengerparton található Larás (el-Arás) városnál. A lábnyomok legalább öt embertől származnak, köztük egy gyerektől.

A nyomok konzerválását végző Anasz Szedrati azt mondta: a kis csoport talán halászó vagy gyűjtögető életmódot folytatott, és feltehetően a tenger felé indult élelmet keresni. Az hírügynökségnek adott interjújában hangsúlyozta: felfedezésük is azt támasztja alá, hogy a régiónak fontos szerepe volt az emberi faj történetében. Hozzátette, hogy a területen állatok nyomait is megtalálták.

"Mindenképpen meg kell őriznünk ezt a területet a régészetnek, még úgy is, hogy fenyegeti a tengerszint emelkedése"

- hangsúlyozta Munszif Szedrati ásatásvezető. Elmondta, hogy rövid időn belül az üledékerózió miatt további lábnyomok is előkerülhetnek, amelyek újabb információkkal szolgálhatnak a térségben abban az időben élt emberekről.

A kutatók a felfedezésről szóló tanulmányt januárban a Nature című szaklapban is publikálták, és hangsúlyozták, hogy a most megtalált ősi lábnyomok a legjobb állapotban megmaradtak között vannak világviszonylatban.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×