eur:
395.4
usd:
368.49
bux:
71873.97
2024. július 2. kedd Ottó
Nyitókép: Pixabay

Vízgőzt fedeztek fel egy idegen bolygó atmoszférájában

A Hubble űrteleszkóp segítségével figyelhették meg a 97 fényévre lévő égitestet, ahogy éppen a csillaga előtt haladt el.

Bár a Hubble már több mint 33 éve teljesít szolgálatot, a szerkezet még mindig képes izgalmas felfedezéseket szállítani - írja a HVG. A NASA azt közölte, hogy egy exobolygó légkörében vízgőzt fedeztek fel.

A GJ 9827d egy viszonylag kis méretű bolygó, ármérője nem haladja meg a Föld átmérőjének kétszeresét. Az űrkutatási intézet szerint ez az exobolygó is remek példája a galaxisunkban található vízben gazdag égitesteknek.

Mint írják, a víz jelenléte önmagában még nem jelenti azt, hogy a bolygó lakható lenne: a felszínen 426 °C a hőmérséklet, azaz leginkább egy párás Vénuszra hasonlít.

Az Interesting Engineering idézi Björn Bennekét, a kanadai Université de Montréal tudósát, aki szerint a GJ 9827d bolygó felszíne félig víz, félig pedig kőzet lehet. A szakember úgy látja, ez lehet az első olyan bolygó, aminél közvetlen észleléssel is ki lehetett mutatni, hogy egy idegen csillag körül is keringhet vízben gazdag atmoszférájú bolygó - teszi hozzá a lap.

Laura Kreidberg és Thomas Mikal-Evans, a Max Planck Csillagászati Intézet kutatói alaposabban is szemügyre vették a bolygót három éven keresztül, mialatt tizenegyszer haladt el a csillaga és a Föld között. A szakemberek úgy vélik, a GJ 9872d a légkörében egykor megtalálható hidrogén jelentős részét már elveszítette a csillaga túl intenzív besugárzásának köszönhetően. Emiatt a bolygó légköre ma már túlnyomórészt vízgőzből állhat.

A tudósok szerint alapvetően kétféle története lehet a bolygónak:

vagy távolabb keletkezett és idővel közelebb került a csillagához, ám az is lehetséges, hogy olyan, mint a Jupiter Europa nevű holdja, csak annak egy melegebb változata, jelentősebb mennyiségű vízzel a kérge alatt.

A további kutatások során a tudósok szeretnék megnézni a bolygó összetételét és légkörének jellemzőit, ez ugyanis hozzájárulhat ahhoz, hogy megértsük a galaxis többi vízben gazdag bolygóinak felépítését, és azt, hogy hol érdemes őket keresnünk - írja a lap.

Az űrkutatás legfontosabb kérdéseiről Kiss László beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában:

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.02. kedd, 18:00
Yann Caspar
a Matthias Corvinus Collegium Európai Tanulmányok Műhelyének kutatója
Az összes ellene zajló eljárást megúszhatja Donald Trump – Joe Bidenék nagyon kiborultak

Az összes ellene zajló eljárást megúszhatja Donald Trump – Joe Bidenék nagyon kiborultak

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága hétfőn nyilvánosságra hozott döntésében úgy határozott Donald Trump ügyében, hogy az amerikai elnök tevékenységeinek "magját" abszolút immunitás, hivatalos cselekedeteit pedig vélelmezett mentelmi jog védi. A történelmi határozatot, amely értelmében tovább húzódik Trump büntetőjogi felelősségre vonása, a republikánusok kitörő örömmel üdvözölték, míg Joe Biden amerikai elnök és demokrata párttársai élesen kritizálták.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×