eur:
411.24
usd:
393.18
bux:
79682.16
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels.com

Megvan, hogyan lehet valóban leszokni a körömrágásról

Hat hét alatt el lehet hagyni a rossz szokást.

A körmüket rágók vagy bőrüket kaparók segítségére siethet egy friss kutatás szerint az, ha új szokást építenek be mindennapjaikba – írja a NBC News.

A haj vagy a bőr kényszeres tépkedése vagy piszkálása becslések szerint az emberek öt százalékát érinti:

ők még akkor sem képesek felhagyni ezzel a rossz szokással, ha az sebeket ejt rajtuk.

A JAMA Dermatology című szaklapban közzétett kutatás megállapította, hogy a szokáshelyettesítésnek nevezett megközelítés segíthet eltüntetni ezeket a viselkedési formákat mindennapjaikból. Az új szokás – amely lehetett az ujjbegyek, a tenyér vagy a kar hátuljának legalább napi kétszeri gyengéd dörzsölés – nem mindenkin segített, de a vizsgálatban részt vevők mintegy 53 százaléka mondta, hogy legalább némi javulást tapasztalt, míg a kontrollcsoportban részt vevők mintegy 20 százaléka fogalmazott így.

A tanulmány további megerősítésre szorul, ennek ellenére a szakértők szerint az eredmények biztatóak.

A hathetes vizsgálatban Steffen Moritz és munkatársai 268 olyan embert vizsgáltak, aki trichotillomániában szenvedett – ez olyan állapot, amelyben az emberek stresszre vagy önnyugtatásra reagálva tépik ki saját szőrszálaikat vagy rágták a körmüket, esetleg szájukat

A kutatók véletlenszerűen két csoportba osztották az önkénteseket. Az egyik csoport egy kézikönyvet és egy videót kapott, amely megmutatta nekik, hogyan alakítsák ki az új, kevésbé káros szokást úgy, hogy finoman megdörzsölik az ujjbegyüket, a tenyerüket vagy a karjukat, valahányszor késztetést éreznek arra, hogy rágják a körmüket vagy más testrészüket piszkálják. Arra is utasították őket, hogy akkor gyakorolják az új szokást, amikor nem éreztek késztetést a húzásra, piszkálásra vagy harapásra.

A kontrollcsoport tagjainak azt mondták, várólistára kerültek, és csak a kísérlet befejeztével tanították meg nekik a szokáshelyettesítést.

Az ilyen típusú kényszeres viselkedésekre gyógyszeres terápia nincsen, bár egyes szereket alapvető felhasználási területükön kívül az ilyen viselkedések elnyomására is fel szoktak írni az orvosok.

Viselkedésterápiával enyhíthető az állapot: Moritz szerint az ő módszerük abban kiemelkedő, hogy az elkerülni kívánt viselkedést egy olyan váltja fel, amely kellemes érzést vált ki, akárcsak időnként maga a bőrtépkedés vagy a rágás.

Az első eredmények biztatók, de szakértők szerint a hathetes periódus még rövid ahhoz, hogy messzemenő következtetéseket lehessen levonni belőlük: további kutatásra van szükség.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

Orbán Viktor a 3 éves béremelkedési program filozófiai hátterével is előállt

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A GDP alternatívájaként egy új, hazai kutatók által kidolgozott mérőszámot mutatott be Áder János

A fejlődés mérésére a GDP-nél pontosabb mutatóra, módszerre tett javaslatot Áder János a budapesti World Science Forum harmadik napjának nyitó beszédében. A volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke hazai kutatók által kidolgozott, három indikátorból (fenntartható GDP, fenntarthatósági teljesítmény keret, GDP-túli jólléti mutató) álló mérőszám bemutatásakor kiemelte: a GDP ugyan sok fontos dolgot mér, de azt nem, ami az emberi élet, a jólét és a fenntarthatóság szempontjából releváns. Az új mérőszám viszont megmutatja a gazdasági tevékenység negatív hatásait (externáliák), és eltünteti a GDP „vak foltjait” – érvelt Áder János.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×