A Pennsylvaniai Egyetem kutatói a jelek szerint egy csapásra megoldották – az üveg kapcsán felmerülő – törékenységgel és az előállítás környezeti hatásával járó problémákat: kifejlesztettek ugyanis egy környezetbarát fajtát, aminek az előállítása sokkal kevesebb energiát igényel, egyúttal sokkal jobban ellenáll a különféle sérüléseknek, mint a hagyományos szóda-mész-szilikaüveg – olvasható a hvg.hu-n.
A szemlézett Interesting Engineering emlékeztet, hogy a hagyományos üvegek jelentős szén-dioxid-kibocsátása abból fakad, hogy az üveg olvasztásához a kemencét igen magas hőmérsékletre kell felfűteni, ehhez pedig sok energia szükséges. A Pennsylvaniai Egyetem kutatói azonban a LionGlass névre keresztelt üveg olvadási hőmérsékletét 300–400 Celsius-fokkal tudták csökkenteni, ami
30 százalékos energiamegtakarítást jelent.
Emellett a LionGlass sokkal erősebb is a hagyományos üvegnél: legalább tízszer jobban ellenáll a törésnek. Ez pedig számos területen lehet előnyös, az üvegek ugyanis vékonyabbak és könnyebbek lehetnek, lévén egy vékonyabb réteg is elég belőle, mégis erős lesz.
?????????????? ??? ??? ??????????: does LionGlass launch a new season for glass? ➡
— Vitrum Milano (@VitrumMilano) July 11, 2023
??https://t.co/tyebi7B9Av
-----
?? https://t.co/o8lGu3Vv0a #glass #LionGlass #research #sustainability #resistance #PennState pic.twitter.com/0k1xY9d6XX
Profitálhatnak az új üvegből az autóiparban, az építészetben, de még a kommunikációs iparágban is, lévén az optikai (üvegszálas) kábelek is erősebbek, ellenállóbbak lehetnek.
A kutatók már be is nyújtották a szabadalmi kérelmet a LionGlassre, illetve annak minden típusára – ugyanis több összetétellel is dolgoznak.