eur:
409.25
usd:
375.59
bux:
74408.72
2024. november 5. kedd Imre
A Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) által közreadott, és egy távirányítású kamera által készített felvétel a Csu-Zsung marsjáróról és az űrszondáról levezető rámpáról a Marson 2021. június 11-én. A kínai Mennyei Kérdések-1 (Tienven-1) űrszonda, fedélzetén a Csu-Zsung marsjáróval május 15-én szállt le a vörös bolygóra és három hónapon át fog vizsgálódni.
Nyitókép: MTI/EPA/CNSA

Ezek tényleg szimulálnak: megkezdődött a földi Mars-expedíció

Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA a Mars-expedícióra való felkészülés részeként megépítette a tervezett marsi űrbázis földi mását, aminek a működőképességét valós körülmények között, emberekkel fogják tesztelni.

Megkezdődött a NASA egyéves Mars-missziója Texasban. Az amerikai űrkutatási hivatal négy, magasan képzett önkéntest zárt be egy 3D-nyomtatóval készült, 160 négyzetméteres bázisba, ahol 365 napon keresztül úgy kell élniük és dolgozniuk, mintha a vörös bolygón lennének, beleértve a növénytermesztést és a meghibásodások önálló kezelését is – mondta el az InfoRádióban Kiss László csillagász.

A Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója szerint a kísérlet célja a marsi körülmények szimulálása és a bezártak problémamegoldó képességének tesztelése. Mindent pontosan úgy szimulálnak a kísérlet során, mintha az a marsi expedíció során történne.

A kísérletben résztvevőkkel például rádión kommunikálnak és azt is 20-24 perces késleltetéssel, mivel a Föld és a Mars között 10-17 perc a rádiójelek utazási ideje. De a kísérletben elpróbálják azt is, hogy mi történik akkor, ha elromlik valami a Marson. Tesztelni fogják, ha a légcserélő- vagy a kommunikációs rendszerben, illetve az elektromos-tápellátásban bármilyen alkatrész meghibásodna, akkor az milyen hatással lehet az űrbéli állomás bezárt terére és azt hogyan lehetne kijavítani – tette hozzá a csillagász.

A marsi misszió szimulációjával összefüggésben Kiss László kiemelte még azt, hogy a szimulációs űrbázis kifejezetten céltudatosan épült fel 3D-technológiával. Rendkívül drága lenne ugyanis az űrbéli bázis felépítéséhez szükséges nyersanyagoknak a tonnáit az űrbe juttatni. Az Európai Űrügynökség ezért már 2007 óta vizsgálja ezt a 3D-s technológiát, ami a tervek szerint helyi alapanyagokból, főként a Mars talajából lesz majd képes megépíteni a marsi űrbázis épületeit.

A csillagász szerint, bár a Marson is alkalmazható 3D-s technológia nyilvánvalóan még nem létezik, de a fejlesztési feladat megoldásának a megkezdése mutatja, hogy mi is a marsi küldetés valódi célja.

"Az emberiség nem azért akarja felfedezni a Marsot, mert később oda szeretne költözni, sokkal inkább azért van erre szükség, hogy általa megoldhassuk a Föld problémáit" – mondta Kiss László csillagász a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×