eur:
409.82
usd:
389.68
bux:
79653.39
2024. november 25. hétfő Katalin
Munkás küzd a lángok megfékezésén az Új-Dél-Wales államban fekvő West Queenbeyan egyik gyártelepén 2020. január 23-án. A kontinensországot sújtó erdő- és bozóttüzekben eddig legkevesebb 28-an haltak meg, mintegy kétezer otthon semmisült meg, és több százezren kényszerültek lakóhelyük elhagyására. Hatalmas kár keletkezett az élővilágban, egymilliárd emlős, madár és hüllő pusztulhatott el.
Nyitókép: MTI/EPA/AAP/Mick Tsikas

Több fokkal emelték a sztratoszféra hőmérsékletét az ausztrál bozóttüzek

A 2020-as tűzvész hatására nőtt az ózonlyuk is.

A szárazság, amely 2019-ben sújtotta a szigetországot, olyan mértéket ért el, hogy korábban nem látott intenzitású bozóttüzek keletkezésének feltételeit teremtette meg. 5,8 millió hektár égett Ausztráliában, az atmoszférába emelkedő füst hatására a sztratoszféra alsóbb rétegeiben 3 Celsius fokkal emelkedett meg a hőmérséklet az ország fölött egy friss kutatás szerint.

Globálisan 0,7 fokos hőmérsékletemelkedést lehet ezeknek a tüzeknek a számlájára írni: ezt megelőzően 1991-ben lehetett ehhez hasonló változást tapasztalni. Akkor a Fülöp-szigeteki Mount Pinatubo vulkán kitörése lövellt jelentős mennyiségű füstöt a légkörbe, aminek négy hónapon át tartó légköri hőmérséklet-emelkedés volt az eredménye.

Az ausztrál tüzek okozta hatás is megfelel egy vulkánkitörésének a szakértők szerint, ami igen figyelemreméltó – írja a Nature.

A sztratoszféra a légkör a Föld felszíne fölött 10-50 kilométerrel található része: a füst általában nem jut el idáig, de az ausztrál bozóttüzek 35 kilométeres magasságig emelték a füstfelhőket.

A füstviharfelhő feketeszén-tartalma igen magas volt, ez az anyag pedig el tudja nyelni a hőt, majd annak segítségével egy hőlégballonhoz hasonlóan emelkedik felfelé.

Jim Haywood légkörkutató és csapata műholdas adatokat használt a füstrészecskék változásainak megfigyelésére, ezeket pedig éghajlati modellekkel kombinálta. Megállapították, hogy a füstrészecskék a sztratoszféra hőmérsékletére gyakorolt hatása, amelyet a modellek előre jeleztek, megegyezik a megfigyelt hőmérsékleti kiugrásokkal.

A modellek azt is jelezték, hogy a füst és a légkörben lévő ózon közötti kémiai reakciók súlyosbították az antarktiszi ózonlyukat, az tovább nőtt, és nagyságrendileg

öt hónapon át nagy méretű is maradt

– holott a tüzek előtti években kifejezetten aprócska volt.

Az erdőtüzek füstjének és az ózonrétegnek a pontos kölcsönhatása még mindig rejtély a füstben lévő összetett kémiai koktél miatt. Az éghajlatváltozás várhatóan növelni fogja az erdőtüzek gyakoriságát és súlyosságát, ezért Haywood hangsúlyozza, hogy fontos megtudni, hogyan hat a füst és a tűz az ózonrétegre.

Címlapról ajánljuk
Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Kóka János: ha a magyar egészségügy továbbra is betegségügy marad, akkor megnyerhetetlen a csata

Ebből a kevés pénzből is sokkal többet ki lehetne hozni, de ettől még igaz az, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer finanszírozásában minden évben körülbelül kétezer milliárd forint hiányzik” – mondta Kóka János, a Doktor24 csoport alapító-tulajdonosa az InfoRádió Aréna című műsorában. Azt is állította, hogy nem több, hanem jobb minőségű egészségügyi ellátó centrumra volna szükség.

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×