eur:
413.75
usd:
401.43
bux:
81696.73
2025. január 10. péntek Melánia
Párakapu Debrecen belvárosában 2022. július 23-án. A meteorológiai szolgálat előrejelzés szerint ezen a napon tetőzik a kánikula, néhol 40 Celsius-fok felett alakulhat a maximumhőmérséklet.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

A hőségben egész máshogy kell beszedni a gyógyszereket

Bizonyos vérnyomáscsökkentők és véralvadásgátlók a nagy melegben infarktust okozhatnak – egy új tanulmány szerint.

A béta-blokkolók javíthatják a szívkoszorúér-betegségben szenvedők túlélési esélyeit és életminőségét, míg az aszpirin és más trombocita aggregáció-gátló gyógyszerek csökkenthetik a szívroham kockázatát. De egy új tanulmány kimutatta, hogy a melegben szívrohamot kapó emberek nagy része szedi ezeket a szívgyógyszereket – írja az Index.

„Azoknál, akik ezt a két gyógyszert szedik, nagyobb eséllyel fordult elő infarktus. A hőhullámok alatt tehát óvintézkedéseket kell tenni” – idézi a lap Kai Chen, a Yale School of Public Health Epidemiology Tanszékének adjunktusát, a tanulmány egyik szerzőjét. Ilyen megelőző lépés lehet a hűtött helyeken tartózkodás.

Mint olvasható, az epidemiológusok azon dolgoznak, hogy azonosítsák, kik a legérzékenyebbek és legsebezhetőbbek a környezeti hatásokra, szélsőségekre. Az új tanulmány arra a kutatásra épült, amiben 2494, nem halállal végződő szívrohamos esetet vizsgáltak meg Augsburgban egy 13 éves periódus alatt (2001 és 2014 között), csak a meleg, nyári időszakban.

Chen és kollégái analizálták a betegek szívroham előtti gyógyszerhasználatát: összehasonlították a szívroham napjának hőterhelését a hét ugyanazon napjaival ugyanabban a hónapban. Kiderült, hogy

a béta-blokkolókat vagy a trombocita aggregációt gátló gyógyszereket használók nagyobb valószínűséggel kaptak szívrohamot a legmelegebb napokon, mint a többi, kevésbé meleg napon.

A trombocita aggregáció-gátló gyógyszerek szedése 63 százalékkal, a béta-blokkolók pedig 65 százalékkal növelték a kockázatot. Azoknál, akik mindkét gyógyszert szedték, 75 százalékkal volt nagyobb a kockázat. A gyógyszer nélkül élőknél nem nőtt meg a szívroham esélye a forró napokon sem.

Az eredmények azt jelzik, hogy a Föld felmelegedésével a szívroham egyre nagyobb veszélyt jelent majd a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők számára.

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: Grönland egy népszavazásnyira van a függetlenségtől, mégsem akarja

Demkó Attila: Grönland egy népszavazásnyira van a függetlenségtől, mégsem akarja

Már első elnöksége idején is felvetette, és most ismét megerősítette Donald Trump megválasztott amerikai elnök, hogy megvenné az Egyesült Államok Dániától Grönlandot. Az InfoRádió Demkó Attila biztonságpolitikai szakértőt, az NKE John Lukács Intézet Stratégiai Jövő programjának vezetőjét kérdezte az amerikai tervekről.

MOHU: az ünnepi rekordforgalomban sem volt tömeges automataleállás

A fél év alatt teljesült egymilliárdos visszaváltási darabszám (műanyag palack, fémdoboz és üveg) azt is jelenti, hogy a korábbi rendszerben ebből 700 000 nem újrahasznosítóban, hanem a hulladéklerakókban kötött volna ki – mondta az InfoRádióban Szabó Szilvia, a MOHU gyártói felelősségi rendszerek vezetője. Hozzátette azt is, hogy bizonyos visszaváltógép-leállások rendszerszerűek, mindig elő fognak fordulni, ám gyorsan orvosolhatók.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. január 10. 11:05
×
×
×
×