eur:
386.98
usd:
356.05
bux:
68088.24
2024. május 18. szombat Alexandra, Erik
Nyitókép: Unsplash.com

Ha a mesterséges édesítőszerek híve, van egy rossz hírünk

Egy új tanulmány szerint alkalmazásuk nem ajánlható biztonságos alternatívaként a cukorral szemben. Rákot okozhat.

A mesterséges édesítőket egyre több betegség kialakulásával hozzák összefüggésbe, köztük a rákkeltő mivolta is régen sejthető állatkísérletek révén – írja az Index, megjegyezve, hogy az állatkísérletek adatait nem lehet minden fenntartás nélkül emberekre is érvényesnek tekinteni.

Egy, a napokban publikált francia tanulmány azonban jelentős előrelépést mutat a témában. Elismert kutatóhelyek munkatársai, így többek között a párizsi Sorbonne, illetve a francia nemzeti egészségügyi kutatóintézet, az INSERM tudósai 100 ezernél is több beteget követtek nyomon 2009 és 2021 között.

A vizsgálat, amit a PLOS Medicine nevű szakmai folyóiratban jelentettek meg, azt mutatta, hogy

az édesítőszerek használata emelkedést okozott bizonyos rosszindulatú daganatok előfordulásában.

Idetartozott a mellrák, illetve az úgynevezett elhízással összefüggő daganatok. Ezek közé tartozik például a vastagbél-, gyomor-, máj-, nyelőcső-, petefészek-, méhtest- és prosztatarák. Az emelkedés mértéke a mellrák esetében elérte a 22 százalékot, míg a többi daganat esetében a vizsgált édesítőszerek között átlagosan 13 százalék volt, az aszpartám (E951) esetében azonban a 15 százalékot is elérte a kockázat emelkedése.

Mindezek alapján a tanulmány szerzői úgy gondolják, hogy

a mesterséges édesítőszerek alkalmazása nem ajánlható biztonságos alternatívaként a cukorral szemben.

A vizsgálatnak van ugyan néhány limitációja: többek között a résztvevők között túl nagy arányban szerepeltek idősebb, magas iskolázottságú, egészségtudatos életmódot folytató nők, a többi népességcsoporttal szemben. Plusz a vizsgálat úgynevezett obszervációs, tehát megfigyeléseken alapuló volt, nem pedig a tényeken alapuló orvostudományban leginkább elismert és preferált, úgynevezett randomizált és kontrollált vizsgálat, de a maga nemében ez a legnagyobb eddigi ilyen tanulmány.

A publikáció szerint egyébként a rákkeltő hatás megfigyelhető volt a résztvevők családjában korábban előfordult rosszindulatú daganatoktól függetlenül is, tehát a családi hajlam sem befolyásolta azt. Ugyanakkor a vizsgálat a szerzők szerint nem ad magyarázatot a rákkeltő hatás mikéntjére, így ehhez további vizsgálatokra lesz majd szükség.

Annyit azonban sejteni lehet, hogy a mesterséges édesítőszerek valószínűleg közvetlenül a DNS-t károsítják, illetve a bélrendszerben található baktériumflórát módosítják, amely önmagában is rákhoz vezethet.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Váratlan fordulat boríthatja az amerikai választást: így lehet, hogy sem Trump, sem Biden nem lesz elnök

Váratlan fordulat boríthatja az amerikai választást: így lehet, hogy sem Trump, sem Biden nem lesz elnök

Kísérteties módon pontosan 200 évvel ezelőtt történt olyan legutóbb, hogy sem a legtöbb választó szavazatát, sem az elektori kollégiumban legtöbb voksot begyűjtő jelöltből lett amerikai elnök. Logikus módon azt hihetnénk elsőre, hogy a "szabadság földjén" az elnökválasztás olyan szimplán működik, hogy az a jelölt arat győzelmet, akire a legtöbben adják le szavazatukat, ez azonban távolról sem így van: a döntés a tagállami delegáltakból álló elektori kollégium kezében van. Az pedig tovább bonyolítja a helyzetet, hogy ha az elektorok között nem szerez egyik jelölt sem többséget, vagy döntetlen alakul ki, akkor borul az egész rendszer, és a legvégén akár a nép akaratával szöges ellentétben lévő eredmény is születhet. Ahogy 1824-ben, ez a demokratikusságát nézve megkérdőjelezhető lehetőség idén is fennáll; sőt még az is előfordulhat, hogy nem Donald Trump és nem is Joe Biden lesz az Egyesült Államok következő elnöke. Mindez kétség kívül óriási alkotmányos válságot szülne, de, hogy miért is lehetséges egyáltalán, most kiderül.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×