A rekordhőmérsékleteket egy légköri folyó okozta, amely csapdába ejtette a meleget a kontinens felett: Szentes Olivér éghajlati szakértő beszélt érdeklődésünkre a jelenség hátterében álló okokról.
"Március közepén Ausztrália felől érkezett rendkívül meleg levegő az Antarktisz fölé, és ott megrekedt napokig. Ilyenre nem volt még példa: az Antarktiszon ilyenkor ősz van, a hőmérséklet nagyon drasztikusan csökken, mínusz hatvan fok környéki az átlag áprilisra. Márciusban mínusz negyven-ötven fok helyett mínusz tíz fok volt a hőmérséklet" – mondta el a szakértő.
Önmagában egy ilyen anomália nem ad még okot messzemenő következtetések levonására, de mindenképp érdekes ez az emelkedés Szentes Olivér szerint.
Az Antrarktisz zárt éghajlati rendszer, mivel óceán veszi körbe, az ott bekövetkező változások valószínűleg a bolygó egyéb részeire hatással nincsenek.
Az idei magyarországi csapadékszegény télről is beszélt Szentes Olivér: csak 1949-ben volt ehhez hasonlóan száraz évkezdet, így mindenképp rendkívülinek mondható az, amit idén eddig tapasztaltunk. Abban az évben az április is száraz volt.
"Most érkezik majd csapadék, ennek ellenére az egyik legszárazabb évkezdet az idei" – fogalmazott az éghajlati szakértő.