eur:
408.07
usd:
375.09
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Digital generated image of semi transparent red COVID-19 cell with blue glowing omicron sign inside. Covid 19 omicron variant concept.
Nyitókép: Andriy Onufriyenko/Getty Images

Megvan, mitől terjed olyan gyorsan az omikron

Annak ellenére történik ez így, hogy az omikronos fertőzöttek szervezetében a vírusterhelés a deltával fertőzöttekével megegyező, vagy akár még alacsonyabb is.

Két kutatócsoport is ugyanarra a következtetésre jutott az omikron szuperfertőzőségének okával kapcsolatosan. A megoldás nem az, hogy a fertőzöttek nagy mennyiségű vírust juttatnának környezetükben a levegőbe: az egyelőre még szakértői ellenőrzés előtt álló tanulmányok úgy találták, a korábbi fertőzésből vagy oltás által szerzett immunitás megkerülése hozza helyzeti előnybe az omikront.

Korábbi kutatások a delta kapcsán megállapították, hogy a delta által fertőzöttek szervezetében nagyobb mennyiségben van jelen a vírus, mint korábbi variánsoknál tapasztalhatták. Ezt a PCR-tesztekhez leadott minták alapján állapították meg, írja a Nature.

Meglepő eredmény

Azért, hogy a delta és az omikron vírusterhelését össze tudja hasonlítani, Yonatan Grad, a Harvard fertőzőbetegség-specialistája az NBA-játékosoktól folyamatosan levett PCR-tesztekhez használt mintákat kezdte el vizsgálni.

Úgy találta, hogy a deltával fertőzöttek mintáiban a maximális vírusterhelés valamivel magasabb, mint az omikronnal fertőzöttekében.

"Egyáltalán nem erre számítottam"- nyilatkozta Grad a variánsról, amely rohamtempóban vette át a domináns szerepet a világ minden táján.

Benjamin Meyer svájci virológus szerint is az az alapvető feltételezés, hogy a gyorsabb terjedés hátterében a magasabb vírusterhelés áll.

Tovább vizsgálódtak

Meyer és kollégái egy lépéssel tovább mentek: ahelyett, hogy csak a vírus RNS-t mérték volna, a fertőző vírusrészecskék számát is megmérték közel 150 fertőzöttől gyűjtött kenetmintákon. Ez a szigorúbb módszer

nem talált szignifikáns különbséget

az omikronnal és a deltával fertőzöttek vírusterhelése között.

Az eredmények hatással lehetnek a fertőzés igazolását követő karanténintézkedésekre. Meyer csoportja olyan emberektől származó mintákat vizsgált, akiket beoltottak, de ennek ellenére megfertőződtek a delta vírussal. Azt találták, hogy a minták mintegy felében még öt nappal azután is volt fertőző vírus volt, hogy az egyének pozitívnak bizonyultak. Grad és munkatársai azt találták, hogy az omikronnal fertőzötteknél öt nappal a pozitív teszt után a vizsgált személyek körülbelül felénél volt elég magas a vírustömeg, hogy valószínűleg még mindig fertőzőképesek legyenek.

A karanténról merülnek fel kérdések

Grad szerint ezek az eredmények aggasztóak, mivel a jelenlegi amerikai ajánlások szerint a pozitív teszt vagy az első tünetek után öt nappal már nem kell izolálniuk magukat a betegeknek. Az irányelvek előírják, hogy az érintetteknek még öt napig maszkot kell viselniük mások közelében, de az elkülönítés megszüntetéséhez nem szükséges negatív teszt.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×