eur:
413.99
usd:
396.69
bux:
0
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pixabay

A baktériumok ráfanyalodtak a műanyagevésre

A svéd kutatók 30 ezer olyan enzimet találtak a különböző élőlényekben, amelyek segítenek lebontani a műanyagokat.

Nincs olyan pontja a világnak, amelyet ne szennyezett volna már be a műanyag, a kutatók ezért évek óta keresik a megoldást, hogy miként lehetne felgyorsítani a folyamatot. Most érdekes felfedezésre jutottak: több mint 200 millió gént vizsgáltak át, és találtak nagyjából 30 ezer olyan enzimet, amellyel az élőlények 10 különböző műanyagtípust képesek lebontani – írja a hvg.hu.

A kutatásban azt mérték fel, mennyire képesek a baktériumok lebontani a műanyagot. Ezek alapján azt találták, hogy minden negyedik vizsgált organizmusnak van olyan enzimje, amellyel ez lehetővé válik. A tudósokat is meglepte, hogy ezeknek az enzimeknek a száma és típusa megegyezik az adott területen lévő műanyagszennyezés mértékével és típusával. Szerintük ez azt bizonyítja, hogy a globális műanyagszennyezésnek komoly hatása van a mikrobiális ökológiára.

A megtalált 30 ezer enzim közül 12 ezerre az óceánokban lévő baktériumoknál bukkantak. Ezek a minták 67 különböző helyszínről és három különböző mélységből származnak. A másik 18 ezer enzim 38 ország 169 helyszínének 11 különböző élőlényéből származik. A megtalált enzimek nagyjából 60 százalékával eddig még nem találkoztak a tudósok, vagyis ezek számunkra ismeretlen módon bontják le a műanyagot.

A következő lépés, hogy a legígéretesebb enzimeket teszteljék a laboratóriumokban, hogy a jövőben melyik lehet alkalmas a műanyaghulladék hatékony kezelésére.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×