Az oltást készítő Gamaleja Intézet igazgatóhelyettese, Denisz Logunov szerint a deltával szembeni hatékonyságot digitális orvosi és oltási nyilvántartások adatai alapján kalkulálták, írja a Reuters.
A 144 milliós Oroszországban annak dacára, hogy négy saját fejlesztésű oltással is rendelkeznek, a deltának köszönhetően megugrottak a közelmúltban a fertőzésszámok.
Jelenleg az új esetek mintegy 90 százalékát a delta variáns okozza, az országban pedig a pandémia kezdete óta 5,5 millió ember kapta el az új koronavírust.
A romló járványadatokért felelőssé tehető az is, hogy nagyon sokan tagadják meg az oltás felvételét az oroszok közül. A delta világszerte sok országban okoz problémát: Németországban mindössze egyetlen hét leforgása alatt megduplázódott a delta okozta esetek száma.
A minimális mértékben csökkent hatékonyság a megfertőződés elleni védelmet jelzi: a Moscow Times szerint korai kutatási eredmények azt mutatták, hogy a Szputnyikkal oltottak közül azok vérében alacsonyabb antitestszámot tudtak kimutatni, akik a delta variánsnak voltak kitéve. Egy másik kutatás ugyanakkor azt mutatta meg, hogy a kórházi kezelés ellen ugyanolyan hatékony védelmet nyújtanak a meglevő oltások a deltával szemben, mint a korábbi variánsokkal szemben.