eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyíregyháza, 2021. április 24.Vendégek ülnek egy söröző teraszán Nyíregyháza belvárosában 2021. április 24-én. A védőoltásban már több mint 3,5 millióan részesültek, így április 24-től hatályba lépnek az új rendelkezések. A vendéglátóhelyek teraszai és kerthelyiségei reggel öt óra és este fél tíz között lehetnek nyitva, a vendégeknek ott nem kell maszkot viselniük, a belső terekben viszont igen. Az üzemeltető és alkalmazottai az üzlet teljes területén kötelesek maszkot hordani.
Nyitókép: MTI/Balázs Attila

A világjárvány vége fejben dől el

Mikor lesz a járványnak vége? Tavaly március óta ez a központi kérdés a legtöbb ember fejében, mostanra ugyanakkor egyre inkább kikristályosodott az, hogy nem lesz majd egy, a korábbiaktól élesen eltérő végpont, amelyben hirtelen egy emberként lélegezhet fel a Föld lakossága.

Lassan, fokozatosan léphet ki mindennapjainkból a pandémia azzal párhuzamosan, ahogyan az átoltottság egyre magasabb lesz, melynek hatására az esetszámok visszaesnek, ez ugyanakkor nem jelent egyértelmű visszatérést a régi, "normális" életbe mindannyiunk számára. Embere és országa válogatja, ki hogyan közeledhet újra egykori mindennapjaihoz, minden az átoltottságon és a variánsokon múlik.

"Nincs recept arra, hogy mikor ér véget egy világjárvány" – mondja Alessandro Vespignani, a fizika, az informatika és az egészségtudományok professzora a Northeastern egyetemről. Az epidemiológusok úgy gondolják,

teljes mértékben nem tudjuk majd kiirtani az új koronavírust

a Föld színéről. "Valószínűleg a jelenlegi világjárvány-állapotból olyan állapotba kerülünk, ahol a járvány nagyrészt a háttérben van, de időről időre kitöréseket láthatunk különböző területeken, hasonlóan az influenzához" – mondja Neil Maniar, a közegészségügyi gyakorlat professzora, az Egészségtudományi Tanszék docense és a Northeastern közegészségügyi mesterképzésének igazgatója. De erre senki sem vállal garanciát, ugyanis sokkal rosszabb szcenáriókat is felvázolnak a kutatók – írja a MedicalXpress.

Nem lesz teljes átoltottság

Egy Vespignani vezette csapat hosszú ideje foglalkozik annak modellezésével, hogyan haladhat tovább a pandémia. Négy szcenáriót vázoltak fel: ezekben mind az átoltottsággal, mind a variánsok tejedésével számoltak.

"A vírus itt van velünk, nem fogunk százszázalékos átoltottságot elérni az USA-ban, a világon pedig végképp nem" – mondja Vespignani. Az esetszám-emelkedések azonban enyhék lehetnek csak legfeljebb, ha sikerül még emelni az átoltottságon és nem kerül elő rosszabb variáns. "Amerikában jók a kilátások, főleg a nyárra nézve, de a járványnak addig nincs vége, amíg mindenhol a világon nincs vége" – fogalmaz.

A professzor ezzel a világjárvány fogalmára utal:

egy olyan járvány, amelyet nem sikerül egy ország keretei közt kontrollálni, hanem szabadon kezd terjedni határoktól függetlenül, az pandémia és nemzetközi ügy.

Ha a világ egyik pontján kitörést észlelnek, az bármikor átterjedhet bármely másik pontra is. Ez történt az Alfa és a delta variánsok esetében is: az eredetileg Nagy-Britanniában, illetve Indiában felfedezett törzsek mára már szinte mindenhol ott vannak a világon, sőt, Nagy-Britanniában a Delta éppen legyőzi az Alfát.

Nagylelkűen lehetünk önzők

"Új szakaszba értünk: nem a határokon kell törnünk a fejünket, hanem a világ egészének kell segítenünk. Milliárdok vannak még oltás nélkül, potenciálisan veszélyben" – fogalmaz Vespignani.

A legrosszabbra akkor számíthatunk, ha az oltások adta védelmet kikerülni képes variáns szabadul el: jelenleg az oltások még védenek a mutáns törzsekkel szemben is, de ha a vírus továbbra is szabadon terjed, kialakulhat belőle olyan változat is, mai ellen már nem hatásosak. Ez történt az 1918-as spanyolnátha-járvány idején: azért maradhatott meg szezonális betegségként az influenza, mert a fertőzés túlélése után rezisztenciát fejleszt mind a vakcinák által biztosított antitestekkel szemben, mind az emberi szervezetben. Ez Vespignani legnagyobb félelme a koronavírussal szemben. Ha nem sikerül elég hamar eltörölnünk a vírust a föld színéről oltásokkal, ez a jövő várhat ránk.

"Az alacsony és közepes jövedelmű országok népeinek beoltásához segédkezet nyújtani egyszerre altruisztikus és önző dolog.

Meg kell őket védenünk, hogy megvédjenek minket"

– mondja. A korábbiakban ha egy országnak sikerült megszabadulni egy kórokozótól, mely máshol túlélt, mindig újra behurcolták azt oda is, ahonnan már ki sikerült irtani. Márpedig átoltottság terén hatalmasak a különbségek a világon: van, ahol egy számjegyű az átoltottság, míg Izraelben például a népesség 57 százaléka már két adag oltást kapott.

Ősszel kell vigyázni

Vespignani szerint a sok szabadban töltött időnek köszönhetőn Amerikának biztos jó nyara lesz, de aztán jön az ősz, a hidegebb idő és az iskolába való visszatérés, ami esetszámemelkedést jelent. Nincs még engedélyezett oltás világszinten a 12 év alattiak számára, így nem szabad teljesen elengedni a gyeplőt senkinek sem.

"Az egyes emberek élménye a pandémiával nagyban eltérő, ezért egyénenként változik majd az is, ki hogyan ítéli meg, mikor van annak vége"

– vélekedik Maniar.

"Ez a világjárvány nagyon sokaknak sokféle módon okozott súlyos áldozatokat, legyen szó akár a mentális egészségi áldozatokról, a társadalmi elszigeteltségről, a szeretteik elvesztéséről, az anyagi nehézségekről. Azt hiszem, ez befolyásolja azt, hogy az emberek hogyan döntenek, mit akarnak csinálni, még akkor is, ha azt mondanánk, hogy a világjárványnak vége. Az emberek sok mindennel küzdenek, és ezután is küzdeni fognak" – mondja Maniar.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×